Reklam
Reklam

Yeni İpek Yolu'nda gözler SAMSUN'da!

İş dünyasının patronu, NKanal.Com'a açıkladı: Dünya ticaretinde en önemli duraktayız... Samsun'un, yeni Lojistik Merkezi ile dünya ticaretindeki öneminin çok daha büyüdüğünü söyleyen Samsun TSO Başkanı Murzioğlu, "Çin'in lokomotifindeki Yeni İpek Yolu'nun güzergahında, Viking Demir Yolu Hattı'nın üzerindeyiz" dedi

Yeni İpek Yolu'nda gözler SAMSUN'da!

İş dünyasının patronu, NKanal.Com'a açıkladı: Dünya ticaretinde en önemli duraktayız... Samsun'un, yeni Lojistik Merkezi ile dünya ticaretindeki öneminin çok daha büyüdüğünü söyleyen Samsun TSO Başkanı Murzioğlu, "Çin'in lokomotifindeki Yeni İpek Yolu'nun güzergahında, Viking Demir Yolu Hattı'nın üzerindeyiz" dedi

Yeni İpek Yolu'nda gözler SAMSUN'da!
24 Şubat 2020 - 16:25

NKANAL / ÖZEL HABER
Çin'den Avrupa'ya uzanan İpek Yolu Projesi'nin birçok ülkeyi birbirine bağladığını kaydeden Samsun Ticaret ve Sanayi Odası(STSO) Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, "Samsun, yeni Lojistik Merkezi ile birlikte stratejik konumunu artırdı ve dünya ticaretindeki önemli duraklardan biri haline geldi. Ayrıca, merkezimizin Viking Demir Yolu hattı üzerinde konuşlanması bölgemizi küresel rekabette avantajlı yapıyor" dedi.
NKANAL.COM'A ÖZEL AÇIKLAMALAR
Samsun'da iş dünyasının en önemli çatı örgütlenmesi olan Ticaret ve Sanayi Odası'nın Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, NKanal.Com'a önemli açıklamalarda bulundu. Çin'den başlayıp Avrupa'ya uzanan İpek Yolu Hattı'nın Türkiye'deki lojistik sektörüne yansımalarını anlatan Salih Zeki Murzioğlu, "2 hat üzerinden Avrupa ve Afrika’ya ulaşacak olan ve 'Bir Kuşak Bir Yol' projesinin karayolu güzergahı olan 'Yeni İpek Yolu Kuşağı', Türkiye dahil birçok ülkeyi birbirine bağlayacak" diye konuştu.

TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu
KARAYOLU, DEMİRYOLU VE PETROL!
Proje kapsamında tek bir rota değil Asya-Avrupa yönünde kara köprülerinden oluşan koridorlar planlandığının altını çizen Başkan Murzioğlu, "Türkiye, orta koridor olarak adlandırılan Çin ve Batı Asya koridoru güzergahında yer alıyor. Bu güzergahta lojistiğin kesintisiz ve güvenli şekilde gerçekleşebilmesi adına devletler tarafından önemli yatırımlar yapılıyor. Karayolu, demiryolu, petrol ve gaz boru gibi altyapı çalışmaları bu projeye olan desteği gösteriyor" dedi.

TÜRKİYE, ULAŞIM VE ENERJİ KORİDORU
Yeni İpek Yolu sayesinde doğu ve batı arası transfer sürelerinin kısalarak maliyetlerin azalacağına dikkati çeken Salih Zeki Murzioğlu, "Bu durumun ithalat ve ihracat farkını Türkiye lehine değiştireceği tahmin ediliyor. Ayrıca, proje sayesinde Türkiye bir ulaşım ve enerji koridoru olacak. Taşımacılığın Türkiye üzerinden Avrupa’ya ulaşması, Türkiye’nin 'köprü' konumunu daha fazla güçlendirecek" ifadesini kullandı.

SAMSUN LOJİSTİK'İN DÜNYADAKİ ÖNEMİ
Yaşanan bu gelişmeler ışığında Samsun Lojistik Merkezi’ni, stratejik konumu, hava, kara, deniz ve demiryolu ulaşımı imkanlarıyla dünya ticaretindeki önemli duraklardan biri haline getirdiği belirten Murzioğlu, “Özellikle Çin’in lokomotifliğini üstlendiği Yeni İpek Yolu projesi güzergahında bir durak olması ve Viking Demir Yolu hattı üzerinde konuşlanması merkezi küresel rekabette avantaj sahibi yapıyor. Bu bağlamda ulusal ve uluslararası pazarlara erişmeyi talep eden işletmeler için etkin ve etkili lojistik zincirlere erişimi artırıyorlar. Bölgede lojistikte kalite çıtasını yükseltmek, özel sektör ve kamu kurumları arasındaki koordinasyonu sağlamak merkezi konumumuza bağlı olarak geliştirdiğimiz başlıca stratejilerimiz" açıklamasını yaptı.

DEPO VE GÜMRÜK HİZMETLERİ, TIR PARKI
Samsun Lojistik Merkezi'nin sektöründe 'Türkiye’nin kuzey kapısı' konumunda olduğunu anlatan Başkan Murzioğlu, “Karadeniz çanağı dağıtım, toplama ve konsolidasyon merkezi olarak da güneyle bağlantı noktasındayız. Samsun Lojstik Merkezi, Türkiye'nin ilk intermodal lojistik merkezi olarak 680 bin metrekare alan üzerine inşa edildi. Bunun 225 bin metrekaresi kapalı depolama alanları için ayrıldı. Şu an inşaası tamamlanan farklı büyüklüklerde 3 tip depo bulunuyor. Depo kiralama hizmetlerinin yanı sıra ofis-açık saha kiralama, gümrüklü depo hizmeti, mobil gümrük hizmeti, elleçleme, proje kargo elleçleme, konteyner depolama ve TIR parkı hizmetleri de sunuluyor. Merkez, Toros ve Yeşilyurt limanlarına 2.5, Samsunport’a 18, Çarşamba Havaalanı'na ise 8 kilometre uzaklıkta” dedi.

EN YÜKSEK BÜTÇELİ TEK MAJÖR PROJE
Açıklamalarının son bölümünde, Samsun Lojistik Merkezi'nin, bölgenin lojistik imkanları göz önüne alınarak Samsun Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Samsun TSO, Tekkeköy Belediyesi, Ticaret Borsası, Merkez Organize Sanayi Bölgesi ortaklığında geliştirilen bir Avrupa Birliği Hibe projesi olduğunu hatırlatan Başkan Salih Zeki Murzioğlu, sözlerini şöyle tamamladı:
"Lojistik merkezimiz, 45 milyon Avro ile Türkiye’nin en yüksek bütçeli tek majör projesi konumunda.  Firmalara sağlanan malzeme taşıma ekipmanları ve terminalleri sayesinde karayolu-demiryolu taşıma biçimleri arasında malların aktarılması önemli bir avantaj. Emsal teşkil eden kurumların operasyonlarının çalışma saati kısıtlamaları ve yüksek fiyat tarifeleri merkezimize rekabet edebilme avantajı sağlıyor. Sadece limanlarla değil aynı zamanda Ankara-Mersin vasıtasıyla art alanla sağlanan demiryolu bağlantısı, TR83 Bölgesi için önemli bir avantaj."

YORUMLAR

  • 0 Yorum