SAVAŞ TANRISI!..
Reklam
Reklam
Yasemin ŞİMŞEK DİLBER

Yasemin ŞİMŞEK DİLBER

SAVAŞ TANRISI!..

09 Mayıs 2019 - 13:53

مردان شجاع هميشه فرصت مى آفرينند

فقط ترسوها و ناتوانان هستند كه

منتظر فرصت مى نشينند

Cesur adamlar daima fırsat yaratırlar; fırsat

bekleyenler sadece güçsüzler ve korkaklardır.

Cesur olmak zordur. Yoksa değil midir?


Beklemek en zorudur’ der, kraliçe büyük Elizhabeth. Öylece ellerini birbirine kavuşturup her şeyin olup bitmesini beklemek...

Hangisi daha zordur bilemiyorum ama oturup bekleyenlerin aksine kendi fırsatlarını yaratan pek çok cesur yürek var içimizde. Hatta bunların içinde kadın sayısının fazla olması dikkat çekicidir.

Sayın Çiğdem Karaaslan’a bakıp da yüksek enerjisine ve performansına imrenmemek mümkün mü? Ya da birbirinden değerli bilim kadınlarına.  Yani saçımız uzun aklımız kısa değil beyler… 

Kim uydurmuş bu lafı bilmem!..

Hatta neredeyse ruhumuza işlemiş, espri konusu bile olmuş. Eskilerin testiyi kırmadan önce kötek atması gibi bir durum sanırım. Ataerkillikten muzdarip eksi bir doğuyoruz, olsun varsın.

Hep düşünür dururum, batmayan güneşleri, yoksul halkları ve de onları daha da yoksullaştıran savaşları.

Ve sorarım: Neden bu savaşlar hiç bitmez? Neden?..

Geçen gün bütün bu sorularımın cevabını veren sürükleyici bir film izledim. Uluslararası silah ticaretini konu alan savaş tanrısı savaşların nasıl ortaya çıktığını, kimlerin rant elde ettiğini ve bu savaşların neden hiç bitmeyeceğini anlatan 2005 Amerikan yapımı olan ‘Savaş Tanrısı’ndan kısacık da olsa bahsedelim.

Kendi restoranlarında çalışan, Yuri (Nicolas HYPERLINK "http://tr.wikipedia.org/wiki/Nicolas_Cage"Cage) hayatını bu şekilde kazanamayacağını anlar ve bir silah taciri olmaya karar veriyor. Bir interpol ajanı olan Jack (Ethan Hawke) sürekli onu yakalamak için takiptedir. Fakat her seferinde elinden kaçırmıştır. Yaptığı her işi kanunlara uydurmakta da başarılı olan yuri, sonunda tam anlamıyla bir Savaş Tanrısına dönüşür.

There are over 550 million firearms in worldwide circulation.

that's one firearm for every twelve people on the planet.

the only question is: how do we arm the other 11?

Dünyada 550 milyon ateşli silah bulunmaktadır.

Bu da her 12 kişiden birinin silahlı olduğunu gösterir.

Tek soru: Geri kalan 11 kişiyi nasıl silahlandırabiliriz?

Söylenecek pek fazla bir şey yok aslında, güzel bir kadro, sürükleyici bir film ve içerdiği mesajlar oldukça önemli. Güzel bir soruyla başlayan film, sorunun cevabını da kendi içerisinde vererek bitiyor. Bir soru da benden diyerek bu haftaki yazımızı burada noktalayalım.

Peki bu film de Amerikan yapımı değil midir?

Khoda hafez, khoda negahdar...

YORUMLAR

  • 0 Yorum