BU NASIL PROFESÖR?
Reklam
Reklam
Yasemin ŞİMŞEK DİLBER

Yasemin ŞİMŞEK DİLBER

BU NASIL PROFESÖR?

16 Mayıs 2020 - 20:31

Bir ‘Sözde’ TV kanalı... Neye hizmet ettiğini hepimizin bildiği bu kanalda yine rezil bir konu, rezil bir tartışma…
Sözde programda sarf ettiği sözlerden dolayı sosyal medyada dikkat çeken İstanbul Aydın Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Muttalip Kutluk Özgüven’i Türkiye’de tanımayan kalmadı.
Muttalip Kutluk Özgüven, "Süperman diye bir şey yok hayal kahramanı ama, süper kadın diye bir ırk var. Ve bu da 13-16 yaş arasında, istediğiniz doktora sorun. 12-17 de olur. Çok muazzam rejenerasyon kabiliyeti var, vücudu mükemmel falan. Bu yaş ilk çocuğu doğurmak için ideal bir yaş olarak belirlenmiş. Yani ben diyorum ki; erkekler olsun, kadınlar olsun, biraz zekamızı koyalım" ifadelerini kullanarak kendini rezil etmeyi başarabildi!..
Evet, rezalet, hatta sapıkça bir açıklama!..
Yoksa istediği bu muydu? Yıllarca çalışırsın kimse bilmez ama bir laf edersin, ortalık darmaduman olur.
2015 yılında profesör ünvanını alan 1968 doğumlu Prof. Dr. Muttalip Kutluk Özgüven lisansını 1990 yılında Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü'nde, Yüksek Lisansı’nı 1992 yılında Manchester University Bilgisayar Dilbilimi Bölümü'nde, Doktorası’nı ise 2004 yılında İstanbul Üniversitesi Elektronik Medya Yönetimi alanında tamamlamış.
Vay be!..
Lisans, yüksek lisans, doktora, ardı arkası kesilmeyen akademik bir süreç ve son durak hayatını taçlandırdığın unvan ‘profesörlük’.
Ne diyeyim, ‘Rektör’ olmamasına şaşırdım.
Akademik CV’sini dikkate alırsak epey bir yükü olan bu kişinin bu programda ne işi olduğunu hala çözebilmiş değilim. Eğer gerçekten bilimin ışığında yürüyorsa hiç bir üniversite hocası özellikle alanı dışında ve özellikle sosyal medyada böyle bir konuşma yapmaz.

Muttalip Kutluk Özgüven, bu düzende sadece biridir aslında, ya diğerleri?
Maalesef bugüne kadar yapılan hatalar, yanlış işleyişler, adam kayırmalarla yapılan atamalar, siyasi ödüllendirmeler ve etkileri bir şekilde karşımıza çıkacak ve biz bundan kaçamayacağız.
Dikkat edilmesi gereken tüm akademisyenlere laf getiren bu şahısların diğer akademik kimliklerden ayrıştırılması gerekliliğidir. Gerçek akademisyenler kafalarını kitaplardan kaldırınca, kendilerine düşen sorumluluklardan kaçmayı bırakınca belki bu mümkün olabilir.
Öyle hemen çamur atmak olmaz. Çünkü akademisyenlik mesleklerin içinde belki de en zor olanıdır. Yıllarını verirsin ve her şeyin bitmesini izlemek on dakika bile sürmez!..
İçinde bulunduğun koşullara dikkat ederek bilimden kopmamaya çalışmak, etrafındaki siyasi oluşumun içinde ya da dışında kalarak kendini ve aileni yıpratmadan dik durabilmek, etrafında yaşanan olaylara sakin kalabilmek, kangren olmuş bir kolu koparabilmek ve de ekonomik olarak ayakta durabilmek zordur.
Sayılı insanların bunu başarabildiği güzel ülkemde akademisyen olmak zor, kalabilmek ise daha zordur.
Muttalip Kutluk Özgüven adlı ‘sözde’ öğretim üyesine dair son sözlerimiz;
‘Bi de Corona var diye üzülüyoruz, bence dünyanın sonu gelmeli…’ diye tepkisini göstermiş vatandaşın biri…
Corona’nın sonu gelsin, dünyanın değil, lakin böyle profesörlerden Allah bizleri, toplumumuzu, özellikle de çocuklarımızı korusun!..
Değil mi?
Dostlarıma selam olsun...
Khoda Hafez (Allaha Ismarladık!...)
 
 

YORUMLAR

 • 4 Yorum
 • Cengiz Baş
  1 hafta önce
  Konunun içeriğini yakalayıp ünvanı taşımanın ve bunun sorumluluklarını yerine getirmenin ne kadar önemli olduğunu belirtmeniz çok değerli hocam. Bu ünvanlı insanlarımızın cvlerinin değerini dünya ile ülkemiz ile ilgili fikirlerini beyan ettiklerinde nasıl olabilir şaşkınlığına düşmekten bıkıyoruz halka. İşin kötüsü düşündüğümüzden fazlalar ne yazık ki. Emeğinize sağlık Yasemin Hocam
 • Hanife Soylu
  1 hafta önce
  Kalemine sağlık yüreğine sağlık Syn: Yasemin hocam.
 • Osman Malat
  1 hafta önce
  Konu da analiz de guzel..tebrikler hocam
 • YORUMCU
  1 hafta önce
  YASEMİN HOCAM CANIM HOCAM NE DERSE DOĞRUDUR