BİR KENTİ ÖZLEMEK…
Reklam
Reklam
Yasemin ŞİMŞEK DİLBER

Yasemin ŞİMŞEK DİLBER

BİR KENTİ ÖZLEMEK…

24 Temmuz 2019 - 12:54

Evet, tam şimdi, şu anda, şimdi başınızı gökyüzüne doğru kaldırdığınızda modern yapıların sizi karşıladığı, ara sokaklarında ise belli belirsiz eski evlerin göz kırptığı, minik dikdörtgen tuğla duvarlar sarı güneşe teslim olduğu bir kentteyiz.
Ne mi yapacağım?
Bir bardak sıcak çay içeceğim tabiki.
Ne güzel bir gün!..
Her insanın farklı tatlarda algıladığı yaşamlarında bir gün bir yerde, diğer insanlarla buluştuğuna inanırım hep.  Bazen korkunç açlığımızı gidermek için alınan bir simit ve çay menülerinde bazen de akşam yorgunluğunun atıldığı bir bardak çayda…
Kim bilir? Belki aynı kitabı okumuşuzdur, belki de aynı filmi izlemişizdir ve hiç umulmadık bir coğrafyada, binlerce kilometre uzakta aynı filmi izlediğimizden bahsetmişizdir.
Yerküre üzerinde yüzyıllardır böylesi ortak noktalarda buluşuyor ve aynı mekânları paylaşıyoruz. Güzeli seviyoruz, güzel olan bir resmi, bir eşyayı, bir kadeh şampanyayı,  futbol maçlarını, bazen de sevmiyoruz.
Çalışıyoruz, aynı pazardan ihtiyaçlarımız gideriyoruz. Aynı mekanlarda eğleniyoruz. Çocuklarımızı alıp gezdiriyoruz.

Ve bir arada aynı kentte yaşıyoruz.
Bazen de uzak diyarlarda gezinmenin keyfi sarar iliklerimizi. Tek düze gün mesailerinin arasında yaşadığımız alışıla gelmişlikten sıyrılmak ve uzun bir otobüs yolcuğu sonunda gün henüz güne kavuşmadan yabancı bir diyarın hiç tanımadığınız terminalinde yeni bir kent özlemine cevap vermek için bir sırt çantası yeterlidir, ansızın gidebilmek ve görebilmek için.
Sabaha karşı biten otobüs yolculuklarının tadını kim yaşamamıştır? Yorgunluk, bitkinlik ve sonrasında gelen ilk kahvaltı ve ilk çay lezzetini.
Yine böylesi yorgun ve telaşlı seyir sonrası kaç kez iniveriyorum Tebriz Terminali’ne… Ama bu kez asıl rotamız Gürbulak olacak dönüş yolunda… Kazvin’den otobüse biniyor, sabahın erken saatlerinde iniyorum Tebriz’e…
Gözlerim açık bir çayevi arıyor ama olmasa da olurdu çünkü  burada herhangi bir büfenin önünde bile her zaman kaynayan kocaman bir semaver bulabilirdiniz.
Her zaman yaptığım gibi yine plastik, üzerinden buharlar çıkan çay bardağına yapışarak, günün berrak çizgilerine asılacağım, ta ki arkadaşım Behruz beni almaya gelene dek.
Nereden mi?
Elbette Tebriz Terminali’nden…
Sevgilerimle…
Khodahafez (Allahaısmarladık)!..
 

YORUMLAR

  • 1 Yorum