SAMSUNSPOR İYİ YOLDA...
Reklam
Reklam
Tactician

Tactician

SAMSUNSPOR İYİ YOLDA...

15 Ocak 2020 - 09:23

Bir önceki yazımda, Gümüşhane maçına dair ufak bir girizgah yapıp, devamında son bir buçuk yıldır yaşanan yönetimsel konulara, krizler ve şirketleşme sürecine dair derinlikli bir analiz yapmaya çalışmıştım.  Bu yazıda teknik analiz kısmına yoğunlaşalım.
Galibiyetimizi bireysel performanslar ile anlamdırdığımız haftalar şükür geride kaldı. Sahada artık takım gibi hareket eden, takım gibi davranan bir yapıya büründük sonunda. Bu disiplinli duruş şampiyonluk için çok gerekli.
Rakibin bizi çok zorlayacak yapıda olmamasına rağmen, yine de özellikle savunma yönünde Samsunspor çok iyi işaretler verdi. Saha parselizasyonu, takımın enden ve boydan çok iyi daralması, her sahipsiz topu alması, ikili-üçlü alan daraltmalarını büyük bir başarı ile yapması ve savunma geçişlerinde son 5-10 dakika haricinde son derece istekli olunması noktalarında mükemmele yakın bir görüntü verdi.
Hücum tarafına dönüp baktığımızda, bu yönde ortaya konan taktiksel olgunluğun yeterli seviyede olduğunu söylemek zor. Hücüm aksiyonları yönüyle, oyunun savunma yönündeki kadar olumlu bir tablo çizemem maalesef.  İki 8 ve bir 6 numaralı ortasaha kurgusu yerine bilindiği üzere iki 6 bir 10 numaralı oyun yapısını benimsiyoruz. Gokhan zaman zaman sekiz numara izlenimi verse de yine de topla buluştuğu nokta düşünüldüğünde savunma önünde Ferhat'ı tamamlayan eleman gibi konumlandığını söylemek daha gerçekçi. Bu oyun yapısının beraberinde getirdiği haliyle sadece kanat organizasyonlarına bel bağlayan hücum setleri ile oynuyoruz. Ceza sahasına kenarlardan çokça top indirdik ve fakat merkezde kalabalık savunmalara karşı bir iki farklı şey daha denemek gerekecektir önümüzdeki maçlarda. Gümüşhane takımının savunma oyuncularının bireysel kalite olarak vasat altı bir seviyede oluşuna rağmen merkezde kalabalık beklemeleri bile net pozisyona girmemize engel olmaya yetti. Bir de savunma kalitesi daha iyi, baş altı takımlar ile karşılaştığımızda rakibin dengesini bozacak ve hucum aksiyonlarını half space (iç kenar koridor) üzerinden olgunlaştıracak hamleler de geliştirilmeli.
Takımların savunma yönündeki gelişiminin, hücum tarafına göre daha hızlı geliştirilebileceğinin de farkındayım. Oyunun hücum yönünde de zamanla daha üretken bir futbol tavrı görebiliriz beklentisini de rahatlıkla ifade edebilirim. Hücum aksiyonlarında çizgilerden merkeze kayma işini de becerdiğimiz gün hem bu lig için hem de üst lig için şampiyon takım olma yönünde önemli bir adım atmış olacağız. 
Tek tek oyuncu performanslarına da göz ucuyla bakarsak; Bahattin, Meral ve sonradan oyuna dahil olan Oğuz haricinde herkes iyi idi. Burak kesinlikle bir Yalçın değil ama en azından hazırlık maçlarındaki dağınıklığını atmış göründü. Potansiyel olarak Ercan'dan, Nuri'den vs çok önde. Halil de son yarım saat oyunda olması rağmen, kumaşı iyi bir adam olduğu izlenimini verdi.
Sanıyorum; geç olsa da kavuştuğumuz gerçek bir teknik direktör önderliğinde her geçen gün olgunlaşan daha iyi bir takım seyredeceğiz...
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum