SAMSUNSPOR-BAK MAÇININ DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ
Reklam
Reklam
Tactician

Tactician

SAMSUNSPOR-BAK MAÇININ DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ

29 Ocak 2020 - 16:54

Maç yazısını ancak kaleme alabiliyorum. Maçı seyrederken oluşan ilk intibaların; analizi ve çıkarımların kafamda oturması anlamında geçen süre verimli oldu.

Başkent Akademi takımı Oktay hoca önderliğinde bir önceki maçta gözlemlediğimiz Pendik takımı gibi hoca eli değmiş hissiyatı veren bir rakip olarak karşımızda idi. Bunları söylerken oynadığımız rakiplerin çok iyi takımlar olduklarını söylemiyorum elbette ama sistemsel olarak sahada, bir plan-bir kurgu eşliğinde yer aldıklarını ifade etmeye çalışıyorum. Oyuncu kalitelerinin, bu kadar iyi kurguya rağmen saha içerisinde istediklerini almalarının önünde engel oluyor elbette. Oktay Derelioğlu ve ekibi, Pendik maçını seyretmiş olacaklar ki BAK takımı da, bizim takım üzerinde benzer ön alan baskısı ile maça başladılar. Yine 4-4-2 düzeninde takımımızı bekleyen, savunma boylarını 20-30 metre arasında tutmaya çalışan kompakt bir şablonla sahada yer aldılar. Pendik takımının aksine onlar stoperler üzerine yoğun baskı yapmadılar, beklere geçen her topa seri bir baskı ürettiler. Bizim oyunumuzun, Yalçın ve Erkam'ın yokluğunda her iki bek üzerinden kurulacağını bilerek hareket ettiler.

Maçın başında bulduğumuz şans golü ve orta alandaki etkisizliğimiz Oktay Hoca'yı daha da cesaretlendirdi. Bu doğrultuda hemen 32.dakikada Salih Sefercik'i tek ön libero olarak sahaya sürdü ve formatını 4-1-4-1' çevirdi. Bu sayede de ön alanda daha etkin oldu ve daha da önemlisi merkezdeki sayısal çoğunluğu eline alarak oyunun büyük bir bölümüne hükmetti. Bizim takımda Kubilay, Gökhan Alsan ve Bahattin'in oyunun savunma yönünde hemen hemen hiç yardımcı olmadığı düşünüldüğünde orta alanda Ferhat'ın tek başına top kapma çabası dışında bir direnç ortaya koyamadığımızı söyleyebiliriz. Guido ve özellikle Atabey'in de yine tempo olarak geçtiğimiz maçların gerisinde kaldığını gözlemledik.

Rakibin temposu ikinci yarının orta bölümünden sonra düştü, bizde de Ertuğrul Hoca Oğuz'u oyuna atarak orta alana direnç kazandırdı. O dakikadan sonra oyun lehimize döndü, bir çok pozisyona girdik ve Oğuz'un asisti ile de skoru aldık. Gökhan Alsan'ın da 6 numara pozisyonunda yokları oynarken, Kubilay'ın oyuna alması ile forvet arkasına geçtiği andan itibaren canına dişine takar görüntüsünü, o bölgede kalmak için hocaya verdiği bir resim gibi algılıyorum. Kubilay ile birlikte sahada yer almaktan memnun değil gibi bir izlenim edindim açıkçası.

Bundan sonrasında, bir çok takım orta alanı kalabalık tutarak, merkezdeki bu zaafiyetimizi kullanmaya devam edecektir. Bizim benzer sıkıntıları yaşamamak adına bir takım çözümler ortaya koymamız gerekiyor. Maçın kontrolünü pas oyunu oynayarak ele alabilirsiniz ve bu noktada da çok stabil oynayan takımımızı daha hareketli bir hale getirmemiz ön şart. Bu konuda en önemli iş Ertuğrul Hoca'ya düşüyor. Ayrıca, merkezde Kubilay kalabalığın arasında kaybolduğu ve top alamadığı için hep çizgiye kayıyordu orada Oğuz-Ferhat-Gökhan Alsan üçlüsüne dönmek verim verebilir. Oğuz'un da bildiğimiz haliyle çok yavaş oynama alışkanlığını bırakması lazım.

Skoru aldıktan sonra Burak Çalık da aslında önemli bir tehdit olacaktır. Rakiplerimizin önde baskı yaparken arka taraflarında bıraktıkları boşlukları sezon boyu neredeyse hiç değerlendiremedik. Bahattin dışında kontra oyun yapısına uygun bir oyuncumuz yoktu kadroda.

Çok fazla pozisyon veren savunmamız hakkında da bir iki kelam ederek yazıyı noktalayalım. Yalçın ve Erkam tandeminden sonra iki yeni stoper Burak-Veli ikilisinin performansını yadırgadık hep birlikte. Tabi ki bu ikili de, oynadıkça daha uyumlu bir hal alırlar ve daha iyi maçlar çıkarırlar ama yine de; sezgisel olarak zirve iki stoper Erkam-Yalçın ikilisini biz üst ligde de kullanmaya devam ederiz sanıyorum. Çok iyi bir ikili oldular. Her ikisi de savunma derinliğini çok iyi oluşturan, partnerinin arkasını süpürebilme becerisine haiz iki oyuncu. Bu bölgede bence en önemli problemimiz ise, Gökhan Meral'in yetersizliği. Savunma anlamında Bahattin'den hiç yardım alamaması da onu zorluyor, kabul; ama yine de hamle yetersizliği ve pozisyon almasındaki sıkıntılar onu çok limitli bir oyuncu yapıyor gözümde. O bölgeye de bir oyuncu alınmalıydı devre arasında sanki; ya da biraz da Ramazan mı denenmeli bilemiyorum.

YORUMLAR

  • 0 Yorum