KAZANMAKTAN DAHA ÖTESİNİ HEDEFLEMEMİZ GEREK
Reklam
Reklam
Tactician

Tactician

KAZANMAKTAN DAHA ÖTESİNİ HEDEFLEMEMİZ GEREK

24 Şubat 2020 - 09:06

Ertuğrul hocanın genel karakter olarak daha çekimser ve risk almayı sevmeyen bir yapıda olduğunu geçmiş yıllarda ortaya koyduğu hocalık yapısından biliyoruz. Şampiyon olduğu senenin devamında tüm planlamala önceliği hep savunma oyunu oldu gibi geliyor bana.

Dünkü maçta bunun bir tezahürü gibiydi.
Kırklareli gibi ligde kalma mücadelesi veren ve önceliği 1 puan almak olan bir rakibe karşı halen iki 6 numaralı bir formasyon çok kabul edilebilir gelmedi bana açıkçası. Hele ki iki çapadan birisi  stoperden devşirme; oyunun hücum yönünde hiçbir katkısı olmayacak Ercan olunca dünkü sıkıcı futbol kaçınılmaz oluyor elbette.

Hocanın oyun içerisinde yaptığı oyuncu değişiklikleri 11 tercihinde gösterdiği tedirginliği daha da öteye taşıdı. Önce Gökhan alsan alındı oyundan sonra da Burak Çalık. Yerlerine giren iki isim de katkı vermekten çok uzaktılar.
Erkam' ın oyuna alınması ile sahada 4 stoper orijinli oyuncu ile yer aldık uzatmalar ile beraber son 10 dakikada.

Bu dönemde rakibe hiç pozisyon vermeyip oyunu kitlediğimizi söyleyebilsek yine bu tercihleri anlamlı bir "otobüsü park etme" benzetmesi ile açıklayabiliriz. Fakat ne ayağımızda top tutabildik ne de savunmanın önüne düşen topları  toplayabildik.

Çokça söylenen ve artık klasikleşen ifade ile en iyi savunma topa sahip olmaktır. Futbol tek bir top ile oynandığına göre topa sahip olduğun müddetçe gol yeme riskin azalıyor. Hele ki rakipler ile  bu denli kalite farkının olduğu bir ligde bu kadar mahkum oyun bana doğru gelmiyor. Hocanın takım içi disiplin; fizik kalite vs gibi noktalarda kattıkları asla inkar edilemez ve puan durumunda oluşan bu tablonun bu iki doğrunun eseri olduğu şu götürmez bir gerçek. Bununla beraber oyun oynama pratiğini kazanamaz isek uzun vadeli bir mentalite kurgusu oluşturamaz ve  takım coşkusunu tesis edemeyiz gibime geliyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum