Reklam
Reklam
Tactician

Tactician

İYİ UYKULAR

10 Kasım 2019 - 19:58

Samsunspor'da işler hiç iyi gitmiyor.
Sene başında İrfan Buz'a güvenilmiş ve ipler tam anlamıyla kendisine teslim edilmişti.
Hatta yönetim tarafından planlanan transfer sayısı İrfan Buz'un yoğun ısrarları neticesinde aşıldı. Israrlarında zaman zaman istifa kozunu kullandı ve bu blöfünde de başarılı oldu.
Zaman içerisinde nasıl zor bir camiaya geldiğinin farkına vardı ve sadece şov ile sürecin gitmeyeceğini anladı.
Akabinde de istifa ederek bir anlamda kendini kurtardı.

Takımın kontrolü ise tamamen Yücel Uyar-Mustafa Aztopal ikilisine geçti.
Kendilerinin de bu pozisyonun ağırlı altında ezileceği tahmin ediliyordu.
Zaten İrfan Buz'un hedef tahtasına oturtulduğu dönemde dahi bu ikili bir çok sıkıntının müsebbibi olarak görülmüş ve eleştirilerden paylarını almaya başlamıştı.

Yukarıda takımın kontrolü dedim ama şu anda kontrolsüz, başıboş, psikolojik olarak bitik bir takım gözlemliyoruz. Şu ana kadar ne İsmail başkan ne de Yüksel Yıldırım futbol şubesi üzerinden herhangi bir eleştiriye maruz kalmadılar fakat adım atılamayan her gün onların hanesine eksi olarak yazılmaya başlayacak. Son dönemde iyice gözler önüne serilen, tepe ikili arasındaki huzursuzluk bu şekilde devam ederse, bu ikili taraftar nezdinde hayal kırıklığı oluşturmaya devam edecek.

Süreci oluruna bırakmak geçmişte bir çok kez şahit olduğumuz gibi krizin derinleşmesinden başka bir işe yaramayacak. Bu noktada daha önce yaptığım öneriyi yineleyeyim; Yüksel Yıldırım-İsmail Uyanık ikilisi bundan sonra Samsunspor'un futbol aklı olabilecek gerçek bir lider bulmalıdır ve ipleri kendisine teslim etmelidir. Bu bir futbol direktörü şeklinde de tezahür edebilir, İngiltere'de bir çok örneği bulunan ya da Türkiye'den örnekle Altınordu'nun Hüseyin Eroğlu üzerinden uyguladığı haliyle uzun vadeli bir teknik direktör-manager modeli ile de ilerlenebilir. Fakat artık futbolu günün şartlarına uygun yönetecek ve futbol üzerinde tek karar merci bir profesyonele ihtiyaç var. Hayali kurulan projelerin gerçekleşebilmesi için böyle bir adım atılması şart.

Bugünkü maç ile alakalı ise söylenecek çok yeni bir şey yok maalesef. Bugün rakibin de hafife alınması nedeniyle, bu senenin en temposuz en zayıf futbolunu ortaya koyduk. İlk 11 tercihi ve oyuncu değişiklikleri de takımın ayağına ikinci prangayı vurdu. Savunma yönünden bu kadar kötü bir rakibe karşı ancak bu kadar kötü hücum edilebilirdi. Azıcık tempo ortaya koyabilsek, ön tarafta azıcık kollektivite gösterebilsek çok farklı bir skora yürüyebilecekken, son dakika golü ile üç puanı alabildik ancak.

Sahadaki oyuncuların uyumasını geçtim ama yönetim uyumaya devam ederse, sadece bu seneyi değil, çok daha fazlasını kaybedeceğiz; bilinsin isterim.

YORUMLAR

  • 0 Yorum