EKSİKLERE RAĞMEN GALİP GELMEK GÜZEL
Reklam
Reklam
Tactician

Tactician

EKSİKLERE RAĞMEN GALİP GELMEK GÜZEL

03 Eylül 2019 - 12:48

Sezonun ilk maçı enterasan bir hikayeye sahne oldu ama sonu mutlu bitti. Çok sevindirici bir galibiyet aldık elbette ki.
Uzatmalar ile birlikte toplamda 35 dakika gibi bir süreyi 9 kişi oynamamıza rağmen kazanmasını bildik.
Sıradışı inişleri ve çıkışları olan Gümüşhane deplasmanında gördüklerim üzerinden bir değerlendirme ortaya çıkartmaya çalışacağım.
Öncelikle karşımızda taktiksel anlamda da, oyuncu kalitesi anlamında da son derece kötü bir rakip vardı. Tahtasını açamamış transferlerine lisans çıkartamamış amatör lig seviyesinde bir ekip ile karşılaştık. Bizim takım yerine sahaya 11 tane duba dizilse bunların arasından paslarla ilerleyip kalemize gelebileceklerini dahi düşünmediğim bir Gümüşhane takımı vardı sahada.
Bizim bu takıma karşı ilk yarıda oyun anlamında üstünlük kurduğumuzu ve en önemlisi üretkenlik namına doğru şeyler ortaya koyduğumuzu söylemek zor. Senenin henüz ilk maçı olduğunu hatırlayıp kollektif uyum anlamında bir takım sıkıntılar olmasını normal karşılayabiliriz elbette. Fakat, yine de takımımız belli bir oyun şablonu gösteremedi. Yine Kubilay'ın kişisel becerisine dayalı bir gol ile ilk yarıda skoru aldık. Orta alandaki hareketsiz ve uyumsuz oyun, total kalitenin de artmasına engel olan ana etken gibi görünüyor. Bu noktada Gökhan Alsan transferi sonuçlandırılırsa daha dinamik ve oyuna hükmeden bir orta sahaya kavuşabiliriz.
Geçtiğimiz hafta içerisinde İrfan Hoca'nın basın toplantısında işaret ettiği, Atabey'in pivot santrafor olarak fayda sağlayacağını ve geçen sene Samsunspor'un bu sıkıntıyı yaşadığını ifade ettiğinde, oyun planının merkezinde işaret ettiği o noktayı kullanacağını düşünmüştüm. Fakat Atabey sırtı dönük biçimde tek bir top alıp ileride bir hücum olgunlaştırmadı. İfade etmeye çalıştığım üçüncü bölge merkezinde istasyon oluşturarak yapılan oyunları bir kaç kez her iki takımında genel bir şablonunun kalmadığı bizim 9 kişi kaldığımız oyunun son bölümünde görebildik.
Bunun ötesinde takımda taktiksel bir olgunluk izleyemesek de, fiziksel kalite ve bireysel iştah, takımdaşlık vs gibi unsurlarda gözle görülür bir ilerleme var. Takımımız temposunu arttırmadığı müddetçe zorlanmaya devam eder. Tempolu oyun üzerinden bireysel kalitesini gösterebilir bir oyuncu grubuna sahibiz. Fakat az evvel bahsettiğim gibi Oğuz'un yerine kaliteli bir isim almamız şart oğlu şart.
9 kişi kaldığımız bölümde oyuncularımız son derece iyi mücade etti ve güzel bir birliktelik ortaya koydu. Bunda hiç şüphe yok. Yine de rakibin ne denli cılız bir seviyede olduğunu unutmayalım. Aksi taktirde bugün Caner'in ve özellikle Ferhat'ın yaptıkları bireysel hataların pahalıya mal olabilecek hatalar olduğu gerçeğini de es geçmeyelim.
Sonradan oyuna giren oyunculardan Samet Hakan'ın katkısı gerçekten çarpıcı idi. Genelin aksine Enes'in savunduğu kanatta defans ve ofans anlamında çok hata ile oynadığını; kendisini başarısız bulduğumu söylemeliyim.
Takımda bugün Yalçın'ı çok çok beğendim. Şu ana kadar aldığımız oyuncular içerisinde en iyisi diyebilirim. Bölgesindeki arkadaşı Aytaç için geçen sene oluşan intibam değişmedi. Hala yetersiz olduğunu düşünüyorum. Kesicilik anlamında bir nebze idare etse de baskı altında ve toplu oyunda çok eksik görünüyor. Erkam-Yalçın ikilisi daha dengeli ve kaliteli bir ikili oluşturabilirler diye düşünüyorum.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum