SAMSUN'UN TARİİHİ YİNE BİZİM ELİMİZDEN ÇIKTI
Reklam
Reklam
Okan DİLEK

Okan DİLEK

SAMSUN'UN TARİİHİ YİNE BİZİM ELİMİZDEN ÇIKTI

20 Aralık 2020 - 18:11

Duyarlı birkaç gazetecinin yürüttüğü çalışmaya o yıllar dudak büzerek bakanlar şimdi yazdıklarımızla gurur sözleri ifade etmeye başladılar.
- 'Olmaz yapılamaz, mümkün değil’ diye yapılan yaklaşımlar işte o yıllarda ki duyarlı memleket insanlarının çaba ve gayreti sonrası şehrimizin tarih arşivine eklendi.
- Hadi Samsun’un tarihini yazalım bunu profesyonel bir ajansa verelim diyenler ve o ajansları Samsun’a getirenler ve o ajans görevlileri amaçlarına maleesef ulaşamadılar. Profesyonelim diyenler arkalarına bakıp geri gittiler.
Çünkü hazır malzemeyi derlemek toparlamak zor bir şey değildi. Geldiler buldular bizi. İşte şimdi tam da burada başlıyor Samsunumuzun belgesel hikayesi, bizim hikayemiz
Yıllarca şehrimizin çeşitli televizyonlarında birim sorumlusu, müdürlük ve Yayın Müdürlüğü görevlerinde bulundum. Bu süreç içerisinde yaygın televizyonların Samsun temsilciliğini üstlendim ve başarılı bir şekilde sürdürdüm. Bu mesaiyi sürdürürken bir çok belgesel ve özel haber çalışmalarında bulundum. Bunlardan birisi de Samsunspor’un belgesel çalışmasıydı.
Şehrimizin güzide arması altında yöneticilik yapmış, başkanlık görevinde bulunmuş onlarca değerli spor adamına, teknik direktör ve dönemlerinin başarılı bir çok futbolcusuna ulaştım. Evlerinin en derin yerinde sandıklarda sakladıkları kasetleri, görüntüleri bir bir toparladım. Kılı kırk yararak Beta kasetlerden VHS kasetlere, VHS kasetlerden CD'ye aktararak o hiçbir yerde olmayan çok özel görüntüleri, röportajları bir araya getirdim imkanlarımız ölçüsünde.
Tüm bunları hiçbir karşılık beklemeden ve bir bedel karşılığı olmadan kendi bütçelerimiz ve mesai saatlerimizi zorlayarak bir görev sorumluluk bilinciyle yerine getirdim.
Sonra vatani görevimize gittik.Giderken yaygın medyada her akşam ana haber bültenlerinde haberini yaptığımız şehrimiz ile ilgili haberler başta olmak üzere çalışmış olduğum TV'de yaptığımız bu belgesel çalışmaların yer aldığı kasetleri doğru davranış olarak kurumda bıraktık. Tek bir görüntümü bile dışarı çıkarmadım.
Etik olarak doğru olmayacağı düşüncesiyle böyle davrandım. Ha, birde askerlik sonrası geri geldiğimde tüm bu görüntüler ve çalışmalarıma kaldığım yerden devam edeceğim düşüncesi hakimdi.
18 ay sonra geldiğimde köprünün altından çok sular akmış, bir çok değer ve dengenin değiştiğine tanıklık ettim. Yeniden TV kanalda ki görevime geri döndüğüm de ilk işim kılı kırk yararak özenle sakladığım kasetlerimin yerinde olup olmadığına baktım. Maalesef tüm kasetler ve görüntülerin  yokluğumda önemsiz görülerek habere çıkan kameralara verilmiş ve üzerlerine görüntü çekildiğini üzülerek öğrendim.
Haftalarımı, aylarımı verdiğim o en nadide görüntülerin hiç biri artık yoktu. Bugün milyon dolar verseniz o heyecan ve coşku ile yapılan çalışma bir daha yapılması mümkün değil. Sonra bu çalışmayı görev yaptığım gazete de sürdürdüm.
Güzel çalışmalar ortaya çıkardığımı sanıyorum. Kurumumuz neyse ki çıkan günlük gazeteleri cilt yapıyordu. Yaptığım belgesel çalışmalar ise ayrıca ciltleniyordu. Yine ayrılık saati gelip çattığında neyse ki yazıların kaldığını görmek mutlu etti beni.
Yine değersizleştirileceği endişesini bu kez Samsun’un en değerli ve Samsunspor emekçisi fedakar tecrübesi Resul Akçay ağabey o ciltlerin tamamını alarak kendi özel odasında saklamayı başardığını öğrendim.
Neyse ki en azından çektiğim görüntü ve videolar gibi uçup gitmedi ve en önemlisi güvenilir ve değer bilen birisinin elinde olması beni mutlu etti.
Resul Akçay da Samsunspor tarihine ilgi duyan fırsat buldukça bu belge ve dokümanları arşivleyen bir gazeteci büyüğüm. Gazeteci büyüğüm diyorum çünkü benim diyen bir çok yayıncıdan daha çok tecrübeye ve ön görüye sahip bir değerdir.
Aslında onun koltuğunun altında onlarca bilirkişilik yatmaktadır. Yakından takip ettiğim ve an be an çalışmalarını yakından incelediğim Resul Akçay ağabeyin Samsunspor Belgesel kitabını çıkartmış olması Samsun’un ihtiyacı olan milyon dolarlık bir tarihi belgeyi şehrimize kazandırmış olması, fırsatçıların da önünü kesmiştir. Bu kitap aslında her yerel yönetim makamının kendilerini ziyarete gelenlere  hediye olarak verilmesi vazodan, şilt ve plaketten kat kat daha değerlidir.
Anlayana elbette ki !
Sivil Toplum Kuruluşları, kamu kurum ve kuruluşları, Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Borsası, Esnaf Odaları Birliği ve daha onlarcası bu kitabın etrafında toplanmalı ve önce şehrimizde bu kitapla haberi olmayanlara, sonra Türkiye’ye sonra da Dünya'ya iletmeli. Samsun’un Resul Akçay’a bir teşekkür borcu olduğunu düşünüyorum. Nasıl nerede hangi hissiyatta bu teşekkür edilir bilemem. Eğer şimdiye kadar bu teşekkür Resul Akçay’ın beklediği şekilde yapılmamışsa bir kez daha şehrimizin ayıbıdır.
Samsun’un tarihi göğsümüzü gere gere söylemek gerekirse bizim elimizden, bizim düşündüğümüz değerde ortaya çıkmıştır. Milyon dolarlar ve yüzbinlerce lira talepte bulunanların yüzüne bu belgesel kitap tokat gibi şimdiden indiğini belirtmek isterim. Gönülden ve gerçekten şehrin insanı olarak bu çabayı gösterip eseri ortaya çıkartmak böyle bir şey işte.  
Helal olsun sana Resul Ağabey, Helal olsun.
Ne güzel ne güzelsin !

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Ecz. SADİ SUBAŞI
    6 ay önce
    Sevgili Okan, resul Akçay'ın hazırladığı kitabın içeriğinin sana ait olduğunu şimdi öğreniyorum. O kitaba sahip şansını yakalayanlardan birisiyim. Bu tören Canik Belediyesince düzenlenen bir törenle tanıtılmıştı. Kitabı alınca derinlemesine incelemiştim. Kitap gözlük mağazamda ki kütüphanede duruyor. İlk gittiğim de bakacağım. Hatırlamıyorum ama bu kitapta senin dokümanlarından söz ediliyor mu? umarım ben atlamışımdır. Seni kutluyorum ama nasıl böyle bir CD paketini TV kanalında bırakırsın? Senin adına çok üzüldüm.