AYNİYET DUYGUSU VE YAŞAR GÜNDEM
Reklam
Reklam
Okan DİLEK

Okan DİLEK

AYNİYET DUYGUSU VE YAŞAR GÜNDEM

17 Ekim 2019 - 11:34

Yani uzaklar da olursa. Yani bir sanat güneşi daha bu şehirden göçüp giderse ?
Her gün caddesinde sohbetinde, yürüyüşünde, eyleminde, sporunda, Karadeniz’i kulaçlarken gördüğünüz bu kentin öz be öz evladı Yaşar Gündem’in tek başına sahnelediği oyunların kaçını seyrettiniz ? Seyretmeye gidenler oyunun tadına doyamayanlar bir daha gidenler ve işte o gidenler ve izleyenler den başka kimse de yok. Nüfusu 2 milyona yaklaşan bir Samsunda Türkiye çapında ün yapmış bir tiyatro ve tam 19 yıldır dişiyle tırnağı ile var olma savaşı vermiş, duruş sahneleri ile repliklerini hava da uçuşturan dev bir sanatçıya dönüşen Yaşar Gündem’in oyunlarını kaç defa üst üste seyrettiniz ya da farklı oyunlarla sahne aldığı günlerine kaçınız gitti ?
Gitmeyin efendiler. İzlemeyin efendiler, alkışlamayın efendiler. Şehrinize gelen bilmem hangi sanatçının biletinin 100 TL ye satıldığı oyunlarına koşarak gidin, memleket sanatçısına destek vermeyi erteleyin, perde açılmış mı kapanmış mı, salon dolmuş mu dolmamış mı hiç merak etmeyin.
Tam 15 yıldır gurbette memleket hasreti çeken bir kardeşiniz olarak oralarda edindiğim tecrübe nedir biliyor musunuz, bir avuç insanın ayniyet duygusu ve ayniyet savaşı nasıl verildiği. Bunu  birebir yaşamaktayım. Çok şükür onların da üstesinden gelebiliyor insan sahip olduğu değerlere sahip çıktıkça. Ya Samsun’da ayniyet ? Ne kadar var bu bizde ?
Az olsun benim olsun anlayışı ile işte ayniyet duygusunu köreltenler bu şehri sanatta, ticarette, ekonomide ve iktidar olma da çoktan teslim etmişlik hakim. Bu yüzdendir ki dışardan gelen ile yapılan ucuz işbirliği, popülist ticaret, adımıza şanımız da öve öve bitiremediğimiz İlkadım şehri olmamızın kimliği de  maalesef bir katkı sağlayamamaktadır ayniyet duygumuza. Tıpkı Yaşar Gündem’in tek başına bu şehrin adını duyurma savaşında yalnız bırakıldığı gibi Samsun da ‘Yalnızım Dostlarım Yalnızım’ şarkısını söylemeyi daima sürdürecektir.
Samsunspor’un şampiyon olmasın diye iç geçiren Kabir Böcekleri var şehrimizin Lağımından en güzel caddesine kadar. İşte bu lağım kafalılar, lağımdan çıkmayanlar Ayniyet duygusu nedir bilmezler.
Yaşar Gündem yani Samsun Sanat Tiyatrosu son günlerde Samsunluluk ve Samsunlu olmanın gururunu, onurunu, İlkadım şehri olmanın ruhunu sahnede sergilediği performansla başarılı bir şekilde sergilemesi Dizi ve Sinema yapımcıların da dikkatini çekmiştir. Son aylarda çok önemli ve popüler dizilerde önemli karakterler ile beyaz camda da başarısını perçinleyen Yaşar Gündem, çok daha ünlü bir sinema ve televizyon sanatçısı olma yolunda. İşte tam da bu nokta da Ayniyet Yoksunları hocamızı görmek için salona koştuklarında hatta bilet almak için sıraya girdiklerinde nasıl bakacaklar Yaşar Gündemin yüzüne?
Bu zihniyette ki kabir böcekleri böyledir. Bakarlar, tükürdüğünüzde yağmur yağıyor derler, utanmaz ve onursuzdurlar. Böyle oldukları için de gelip en önde yerini alırlar ve göstermeye çalışırlar kendilerini destek verdiklerini belirtmek için. Oysa bugün tam da zamanıdır Yaşar Gündeme Samsun Sanat Tiyatrosuna destek verilmesinin.  Vakit geçirilmeden ve şimdi Yaşar Gündem’in sahnelediei oyunlar her gün dolu dolu olmalı. Samsun’un sivil toplum örgütleri bir daha bir daha SST nin oyunları için bilet gişelerinde birikmeli, koltukların hiç birisinin boş kalmaması için çaba harcamalıdır. Bakın Samsun’un en büyük tv radyo ve gazetesi bir gece de kapandı. Eleştiriliyordu, ya da eksikleri olduğu söyleniyordu, ya da altına dinamit koyup patlatmak isteyen kıskançlar vardı. Ne oldu ? Bitti gitti. Kime bu zarar ? Elbette ki şehrimize. Bu şehirden kaçırdığımız ve kaçıracağımız daha bir şey kaldı mı ? Ya Yaşar Gündem de günün birinde perdelerini indirip Sinema ve Dizileri tercih ederse? Bu şehrin sanat sevicileri özlediği ve tam da duygu ve düşüncesine göre izlediği oyunları izleyebilecek mi ? Asla…. Şimdi Ayiniyet duygusunu hortlatmak, canlandırmak, ayağa kaldırma zamanıdır. En azından bunu Sanatta başarmamız gerekiyor. Aksi takdirde Samsun işgale uğramış Suriye’den farkı kalmayacaktır Ayniyetsiz bu şehirde yaşamaya devam edenler yüzünden.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum