40 YIL SONRA BÜYÜK AŞK
Reklam
Reklam
Okan DİLEK

Okan DİLEK

40 YIL SONRA BÜYÜK AŞK

01 Temmuz 2019 - 15:18

Samsun Ticaret Meslek Lisesi Hava Merasim Bölüğü tam 40 yıl sonra yeniden kolları sıvadı.
1982 yılında liseye ilk adımımı attığımda bu masmavi gök yüzünü kıskandıran kıyafetlerin içinde ki muhteşem performansı sergileyenleri imrenerek izledim.
O yıllarda okulun hemen hemen tüm sosyal kültürel faaliyetlerine dokunurken yapmadığım tek iş Hava Merasim Bölüğüne girebilmek kalmıştı.
Öyle herkes alınmıyor, kolay kolay da üye yapılmıyor. Orada yürümenin, ritmi tutturmanın, ayak adımları ve yürüyüş kolu koreografiyi herkesin yapması kolay işler değil.
Çok çalışmak gerekiyor. Hatta yapamayanlara bir de ense tokatı atılıyor. Nasıl bir disiplin, nasıl bir ciddiyettir ki aynı yaş grubunda olan arkadaşlar en önde asayı tutan arkadaşlarının verdiği talimatı harfiyen yerine getirmek için çaba gösteriyor.
Yani sevgi, saygı, hoşgörü denklemi bunun  adı.
O yıllardan bugüne aynı hassasiyet ve sağ duyu unutulmadan aynı hissiyatla geldi çattı okul bahçesinde sesi bir kez daha yankılandı.
Tam 40 arkadaş taşın altına ellerini koydu, yeniden efsane Hava Merasim Bölüğünü hayata geçirmek için kolları sıvadı. Yıllar önce bu heyecanı yaşayanlardan biri olarak taa Antalya'dan kalkıp bu coşkuya ortak olmak için koşa koşa geldim.
Çalışmalara katıldım. Elimden geldiğince işlerimden fırsat buldukça da gelmeye devam ediyorum, devam edeceğim. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda tam 40 yıl önce yaşanan bu heyecan bir kez daha Samsun sokaklarında dolanacak.
Asker ağabeylerin davul seslerini susturmaya çalıştığımız, trampetlerinden çıkan sesin sesini geçmek için yarıştığımız günler dün gibi gözümüzün önünde. Tekkeköy Belediye Başkan Yardımcısı sevgili Murat Karaman kardeşimin bu oluşumda büyük emeği ve gayreti olduğunu hatırlatmak isterim. Bizim şefimiz ve başkanımızdı.
Halen de öyle.
Saygıda kusur etmek yok. Eğer yapamazsak yine enseye tokat yakında. Samsun Ticaret Meslek Lisesi Hava Merasim Bölüğü efsane bir bando takımıdır. Öyle böyle değil yeri göğü inleten boru ve trampet sesi yine aynı şiddet ve derece de Samsun sokaklarına çıkmak için can atıyor.
Samsun Ticaret Meslek Lisesi Okul Müdürlüğümüz, Okul Aile Birliğinin çok değerli yöneticileri, Ticaret Lisesi Mezunları Derneği Başkanlığı, okulumuzun dönemimizden kalan birkaç öğretmenimizin heyecanı bizleri bir kez daha bu oluşumun olmasını kaçınılmaz kılmıştır.
Kıyafetlerimiz hazır, malzemelerimiz hazır, davulumuz, zilimiz hazır. Biraz antrenman yapmak gerekiyor.  29 Ekim’e bomba gibi hazırlanıyoruz. Hava Merasim Bölüğü Efsane adını öyle kolay almadı. Her yıl paraşüt ile atlamak için 5 öğrenci seçilir Eskişehir'e gönderilirdi. Atlayışları başarılı gerçekleştiren arkadaşlarımızı Hava Merasim Bölüğümüz onları özel kortej ile karşılar okula kadar getirirdik.
Çok şükür o yılların heyecanını unutmamış, bu heyecanı Türkiye’nin neresinde olursa olsun hisseden sıra arkadaşlarımız katkı koymak için büyük çaba göstermekte. Bu inanç, bu sabır ve gayret Efsane Hava Merasim Bölüğünün yeniden oluşumuna etki eden unsurlar olmayı sürdürmektedir. Bundan böyle Efsane Hava Merasim Bölüğü bizim başlattığımız bu yürüyüşün devamını getirecek eğitim öğretimine devam eden kardeşlerimizin katkıları ile mümkün olacaktır. Biz onların arkasından yürümek, ne kadar güçlü bir okul ve arkadaşlık duygularına sahip olduğumuz değerlerimizi Samsun’a Türkiye’ye Dünya ya göstermeye devam edeceğiz. Bu 40 yıllık bir aşktır. Aşklar yaşanırsa güzeldir. Bu oluşumun içinde yer almak isteyen tüm mezunlarımıza kapımız açıktır.
Ne güzel ne güzeliz…

YORUMLAR

 • 6 Yorum
 • MAHMUT ÇİÇEKDAĞI
  2 ay önce
  YÜREĞİNİZE SAĞLIK OKAN BEY TEŞEKKÜRLER
 • Eda KARACA SARAL
  3 ay önce
  Sevgili Okan arkadaşım,yüreğine sağlık...Teşekkürler...
 • Ilknur Gürel
  3 ay önce
  Sevgili arkadaşımız Okan , yüreğine, kalemine,gayretine teşekkürler seni seviyoruz EFSANE HAVA BÖLÜĞÜ
 • Emine kivanc
  3 ay önce
  Sevgili okan agabeyim agabeyum diyorum sizden cok sonra bende bu takimin bir neferiydim. Yillar sonra yasadigimiz bu heyecani oyle guzel dile getirdiniz ki bize sadece sizi tebrik etmek kaliyor. Sevgili baskanimiza ve siz emegi gecen buyuklerimize cok yesekkur ederiz. Baskanimizinda dedigi gubi TIcaret LIseli olmak.ayricaliktir.
 • Murat Karaman
  3 ay önce
  Sende ne güzel bir yürek var be kardeşim. İyiki varsın. Sen cansın.
 • İlknur Gürel
  3 ay önce
  Sevgili arkadaşımı Okan yüreğine,kalemine ve gayretine teşekkürler seni seviyoruz