SAMSUN'DA NELER YAŞANDI?
Reklam
Reklam
Kazım İLHAN

Kazım İLHAN

SAMSUN'DA NELER YAŞANDI?

01 Şubat 2020 - 11:15

Merhaba kıymetli okuyucularım; Acısıyla tatlısıyla 2019 yılı sona erdi. Samsun'da birçok olay yaşandı. Kimine sevindik, kimine üzüldük ve kimine ise şaşırdık. Bizler UNUTMAYACAĞIZ diyoruz ama Millet olarak biraz balık hafızalıyız. Unutuyoruz Hemen.
İşte 2019 yılında bazı Samsun'da yaşananlar:
-Samsun’ un Çarşamba ilçesinde öğrencileri taşıyan servis minibüsü takla attı. Kaza da ilk belirlemelere göre 10’dan fazla öğrenci yaralandı.
Neden bu kazalar oluyor; Okul servisi deyince o kadar yaşananlar ve yaşanmışlar var olmasına rağmen aynı olaylar yaşanıyor. Sebebi belli ilgili birimler önlem alması gerekirken onlarda demek ki bizim gibi izliyorlar. Bana kızanlar olabilir o zaman bende derim ki caydırıcı bir önlem almış olsaydınız. Bu olaylar devam etmezdi.
- Çarşamba Şeker Fabrikası yeniden açılıyor; 8 yıl ara verilmiş Çarşamba Şeker Fabrikası’nın yeniden üretime geçirilmesi gündeme geldi. Fabrikanın kaderini belirleyecek toplantı yapıldı. Toplantıda fabrikanın 2020 yılında üreticilerden 150 bin ton şekerpancarı alarak yeniden üretime başlayacağı duyuruldu. Sevindirici haber. Bölgede yaşayan insanlar için çok çok önemli.
- Vezirköprü ilçesinin Alacık köyünde kaybolan 1,5 yaşındaki Ecrin ölü bulundu;  Türkiye'nin yakından takip ettiği 1,5 yaşındaki Ecrin bebeğin katili kim?
-2014 yılında Samsun 'un İlkadım ilçesinde bulunan ÇİFTLİK CADDESİ esnafı tarafından iş yapamıyoruz gerekçesiyle cadde, dönemin Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz tarafından kapatılmıştı. Kapatılan caddenin tekrar trafiğe açılacağını Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir açıkladı. Dün kapatılsın diyen esnaflar; Bu gün bu esnaflar anketle açılmasını istemişler.
-19 Mayıs’ın 100’üncü yılı kutlandı; Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün İstanbul'dan yola çıkarak Samsun'a ulaşmasıyla başlayan İstiklal Mücadelesinin mihenk taşlarından olan 19 Mayıs 1919 tarihinin 100. yılı dolayısıyla oluşturulan logo ve kurumsal kimlik çalışmaları tamamlandı.
100. yıl kutlamaları mayıs ayında Cumhurbaşkanı Erdoğan başta olmak üzere siyasi liderlerin katılımıyla Samsun'da coşkuyla yapıldı ve yıl boyunca çok sayıda etkinlik düzenlendi.
-İsmail Uyanık Samsun Spordan Ayrıldı; Samsun sporumuz Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam ile emin adımlarla şampiyonluğa ilerliyor.
-Terme ve Salıpazarı’nda sel felaketi; Sağanaktan dolayı taşan dereler nedeniyle ovalar sular altında kaldı. İlçelerde yüzlerce ev, onlarca mahalle sular altında kaldı. Sel sularında mahsur kalan vatandaşlar, operasyonlarla kurtarıldı.
-Çarşamba 'santrale hayır' dedi; Çarşamba İlçesi Eğercili Mahallesi’nde inşasına başlanan biokütle enerji santrali dün yaklaşık binlerce kişinin katıldığı ‘Santrale Hayır’ mitingi ile protesto edildi.
-Doktorun göğsüne tekme atıldı; 19Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Hastanesinde; Son saldırı yeter artık dedirtti ve saldırgan tutuklandı. Temennim bu son olur.
-Kirayı ödeyemeyince kendini astı; Samsun'un İlkadım ilçesinde yaşayan bir vatandaşımız ev kirasını ödeyemeyince kendini evinin pencere demirlerine asarak intihar etti. Çok acı ve düşündürücü bir olay. Ailesine sabır dilerim.
Kuşkusuz ki sizi biraz korku ve açlıkla, bir de mallar, canlar ve ürünlerden eksilterek deneriz. Sabredenleri müjdele. Ki, onların başına bir musibet gelince, “Doğrusu biz Allah’a aitiz ve muhakkak O’na döneceğiz!” derler.” 2Bakara/155-156
Sonuç olarak; 2019 yılında yaşanmışlardan ders çıkarılması temennisiyle. Ömrünüzün son gününe kadar sağlık ve huzur dolu nice, mutlu yarınlar hep sizinle olsun.
 
Düşündürebilmek, gelecek için üretilecek ürünün ana kapısıdır.(Kazım İLHAN)
Toplumun ve ailenin en büyük ilacı doğru iletişimdir.(Kazım İLHAN)
Sizlerin düşünce ve duygularınız benim için önemli; Paylaşmak ve paylaşılmasını istediğiniz konularınızı bekliyorum. Saygılarımla.
Birlikte siz, biz demeden, sıcak, sevecen ve mutlu birlikteliklerin bir arada olduğu sağlıklı neşeli yarınlar dilerim. Hoşça kalın.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum