SAĞLIKLI BİR YAŞAM İÇİN BİSİKLET!
Reklam
Reklam
Kazım İLHAN

Kazım İLHAN

SAĞLIKLI BİR YAŞAM İÇİN BİSİKLET!

13 Kasım 2019 - 21:47

Merhaba kıymetli okuyucularım; Hareketsizliğine karşı sağlıklı yaşam kültürünün yaygınlaşmasıyla beraber bisiklet kullanmanın farkındalıkları ile Kent içinde bisiklet seyahatlerinin güvenliliğinin ve konforunun arttırılabilmesi için, ulaşım altyapısının bisikletlilere göre yeniden düzenlenmesi gerekmektedir.
 
Bu konudaki hedefler, stratejiler ile bisikletli hayatın güzel yanlarını çözüm odaklı birlikte okuyalım;
 
Hedefler;
 
1. Bisiklet kullanımında güvenliğin arttırılarak, hem motorlu taşıtlar hem de bisikletler için güvenli bir
trafik ortamı oluşturulması ve bisikletlerin karıştığı veya sebep olduğu kazaların azaltılması,
2. Bisikletin kent içi ulaşımda kullanımının yaygınlaştırılması,
3. Bisiklet yolculuklarının konforunun arttırılarak taşıt trafiği içinde bisiklet sürüş stresinin azaltılması,
4. Bisiklet kullanımının, otomobil sahipleri, öğrenciler, yaşlılar gibi toplumun tüm kesimleri arasında yaygınlaştırılması
5. Okullarda bisiklet kullanımını özendiren eğitimler verilmelidir.
.
Stratejiler;
 
Yukarıda sıralanan hedeflere ulaşmak için aşağıdaki stratejiler belirlenmiştir;
 
1. Taşıt ve bisiklet trafiğinin yoğun olduğu koridorlarda bisikletler için taşıt trafiğinden ayrılmış şeritler ve yollar yapılması,
2. Genel trafiğin kullandığı ulaşım altyapı tesislerinin yeniden düzenlenerek bisiklet kullanımına
uygun hale getirilmesi,
3. Bisiklet şebekesinin sürekliliğinin sağlanarak, bisiklet yolculuklarının yoğunlaştığı başlangıç ve
hedef noktaları arasında kesintisiz bir şebeke oluşturulması.
4.Kentlerde çözümler, taşıtların hareketliliğini esas almak yerine, insanların hareketliliğini esas almalıdır.
5.Kentte yapılacak küçük ve maliyeti düşük düzenlemelerle kent içi ulaşım sistemi bisiklet kullanımına uygun hale getirilmelidir.
 
Bisikletli hayatın güzel yanları;
 
Fark Etmeden Her Gün Spor Yaparsınız; Bisikletli hayatın en büyük avantajlarından biri ekstra çaba harcamadan düzenli olarak spor yapmanızı sağlamasıdır. Her gün pedal çevirmek formunuzu korumanıza yardım eder daha dinamik bir hayat yaşamanızı mümkün kılar.
Oksijene Doyarsınız; Bisiklet dostu bir hayat sürerseniz arabada, otobüste geçireceğiniz saatleri bisiklet üzerinde, açık havada geçirirsiniz ve sağlıklı bir yaşamın en önemli koşullarından biri olan bol oksijenin tadını çıkarırsınız.
Trafik Derdine Son; Bisikleti toplu taşıma amacıyla kullanmak sizi çağımızın en büyük sorunlarından biri olan trafik derdinden de kurtaracaktır. Üstelik bireyler araba ya da toplu taşıma araçlarını daha çok tercih etmeye başladıkça trafik sorunu da azalır, şehirlerimizde yaşam güzelleşir.
Doğaya Zarar Vermediğinizi Bilmenin Hafifliği; Bisiklet kullanırken doğada karbon izi bırakmazsınız. Bir yerden bir yere seyahat etmenin çevreye en az zarar veren yöntemi bisiklet kullanmaktır. Bir doğa dostu olarak, bisikletinizle seyahat ettiğiniz sürece ekolojik sisteme zarar vermediğinizi bilirsiniz ve bunun mutluluğunu yaşarsınız.
Bisiklet Dostları Bir Araya; Yaşadığınız şehirdeki, kasabadaki diğer bisiklet sevdalıları ile bir araya gelerek etkinlikler düzenleyebilir, yeni bir sosyal ortamda spor ve doğa dostu arkadaşlar edinebilirsiniz.
Küçüklerinize Örnek Olun; Çocuğunuza, kardeşinize bisiklet kullanmayı öğreterek onların da bu güzel alışkanlığı kazanmasını sağlayabilir, daha sağlıklı bir hayatla tanışmalarını mümkün kılabilirsiniz.
Her Yaşa Uygun Bir Aktivite; Bisikletin en güzel yanlarından biri de her yaşa uygun bir aktivite olmasıdır. Minikler üç tekerlekli bisikletleri kullanabilecekleri gibi yaşlılar da kasalı modelleri tercih edebilirler.
Ekonomik Bir Seçenek; Ulaşımınızı bisiklet ile sağlayarak tasarrufta bulunabilirsiniz. Arabanızın benzinine, toplu taşımaya harcayacağınız parayı biriktirebilirsiniz.
Bisiklet Rotalarıyla Farklı Bir Tatil Deneyimi; Bisikletinizle tatile de çıkabilirsiniz. Bisiklet severler için oluşturulmuş birçok tatil rotası arasından size çekici geleni seçebilir, bisikletinizle yeni maceralara atılabilirsiniz.
 
Sonuç olarak;  Hayallerin gerçeğe dönüşmesi eğitim ve bunun hem milli eğitim politikası hem de yerel yönetimlerce sahiplenilmesiyle mümkün.
 
Ben bisiklet binmeye dışarı çıkıyorum. Herkes dışarı
 
Düşündürebilmek, gelecek için üretilecek ürünün ana kapısıdır. (Kazım İLHAN)
 
TOPLUMUN VE AİLENİN EN BÜYÜK İLACI DOĞRU İLETİŞİMDİR. (Kazım İLHAN)
 
Birlikte siz, biz demeden, sıcak, sevecen ve mutlu birlikteliklerin bir arada olduğu sağlıklı neşeli yarınlar dilerim. Hoşça kalın.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum