İNSANLAR AÇ KALIYORSA, SEN DE AÇ KAL...
Reklam
Reklam
Kazım İLHAN

Kazım İLHAN

İNSANLAR AÇ KALIYORSA, SEN DE AÇ KAL...

26 Ocak 2020 - 18:26

Merhaba kıymetli okuyucularım; Öncelikle depremde vefat eden vatandaşlarımızın mekanları cennet olsun. Ailelere baş sağlığı ve sabır diliyorum. Yaralı vatandaşlarımız ada Allahtan acil şifa dilerim. Ülkemize geçmiş olsun. Allah tekrarını göstermesin.
Bu arada depremle yaşayan Ülke olarak binaların yapımında devlet birimleri malzeme çalan göz yumanlara karşı etkin çalışılmasını, buna yapan ve göz yumanları en ağır şekilde cezalandırılmalarını bir vatandaş olarak istiyorum.
Yazıma kaldığım yerden devam etmek istiyorum. Buyurun birlikte okuyalım;
Son zamanlarda halden anlamak, herkesin ben merkezli olmasıyla zor bulunur bir hale gelmiştir.
Bir hikâyenin binlerce benzerinin olması bir tekinin acısını/sıkıntısını eksiltmeye yetmeyebilir. Bu zamanlarda birinin sizin hissettiğinizi anladığını bilmek, yakınlık ve hafifleme duymanızı sağlayabilir.
Karşınızdakinin genel yapısını yoğunluğunu biliyorsanız ya da bilmek istiyorsanız halden anlıyorsunuz demektir.
Henüz 25 yaşındaydı. Babasını kaybetti. Babasının prensesiydi. Ailenin tek çocuğuydu. Sektöründe Avrupa'nın en büyük fabrikası, 340 trilyon liralık devasa ciro ve binlerce çalışanın sorumluluğu omuzlarına kaldı. Cesareti vardı ama tecrübesi yoktu. Üstelik babası ona daima nasihat ederdi, “kaç kişi çalıştırıyorsan, o kadar insan akşam çorbasını içiyorsa, yüzün gülsün, yok eğer o insanlar akşam aç kalıyorsa, sen de aç kal” derdi.
Bu sözler kulaklarında çın çın çınlıyordu, altında ezilmeden taşıyabilmesi için zamana ihtiyacı vardı, pişmesi gerekiyordu. Şirketin yönetimini aile dostlarına ve profesyonellere bıraktı, kendi şirketine yönetim kurulu üyesi olarak katıldı. Öğrendi, öğrendi, öğrendi. 29 yaşında kendini hazır hissetti. Direksiyona geçti. Yönetim kurulu başkanlığı koltuğuna oturdu. Kriz ortamıydı. Herkes kemerleri sıkmaya gayret ederken, o tam tersini yaptı, Türkiye'ye olan güveniyle yatırımını arttırdı, herkes küçüldü, o büyüdü.
Babasının kendisine bıraktığını ikiye katladı, fabrika sayısını dörde çıkardı, çalışan sayısını üçe katladı. Vergi rekortmenleri listesinin değişmez ismi oldu. Türkiye'nin en güçlü 50 işkadınından biri oldu. Babasının vasiyeti gereği, kazandığını, toplumla paylaştı. Sosyal sorumluluk projelerine büyük önem verdi. Özellikle kadınlar için, fırsat eşitliğinden faydalanamayan kızlar için çaba harcadı. Aile Bakanlığı'yla işbirliği yaptı, “kadın ustalar” projesini hayata geçirdi, kadınlara 15 şehirde meslek eğitimi verip, iş hayatına kazandırdı.
Özge can vahşice katledildiğinde, 30 televizyon kanalının reklam kuşaklarını eşzamanlı olarak satın aldı, yarım dakika boyunca simsiyah karartı. Ne logo vardı, ne marka… Zifiri karanlıkta sadeceÖzge can için” yazıyordu. Ticari kaygıyla değil, toplumsal bilinci arttırmak için yapılmıştı. Tokat gibi çarptı. Kadına yönelik şiddette böylesine etkili bir reklam tarihte görülmedi. “Bir kadın ve bir kız çocuğu annesi olarak, bu sorunu ruhumun derinliklerinde hissediyorum” düşüncesiyle.
Kadına yönelik şiddete dur demek için atılan her adımda yer aldı, her projeye katkı sağladı, para harcadı, mesai harcadı. Şiddet mağduru 12 kadının hayat hikâyesinin anlatıldığı “Ölümcül Yaralı” isimli uluslararası farkındalık projesine İstanbul'da ev sahipliği yaptı. TÜBİTAK ve Boğaziçi Üniversitesi'yle birlikte yoksul kız çocuklarımız için Bilim Kampı düzenledi. Kaynak; Alıntı.
Bazen milyonlarca erkek hiç bir işe yaramaz.
Bir kadın ise her şeyi değiştirir. İşte bir yaşanmışlığı yaşatan kahramanımıza FİLLİ BOYA’NIN SAHİBİ - GÖZDE AKPINAR Hanımefendiye huzurunuzda teşekkür ederim.
Ayrıca sizin gibi düşünen ve düşündüren insanlar ’ada sonsuz saygılarımı sunarım.
Sonuç olarak; Bakın çevrenize mutsuz olanlar, yalnız kendi mutlulukları peşinde koşanlardır. Mutlu olanlar ise başkalarının mutlu olması için de çalışanlardır.
Düşündürebilmek, gelecek için üretilecek ürünün ana kapısıdır. ( Kazım İLHAN )
Toplumun ve ailenin en büyük ilacı doğru iletişimdir. ( Kazım İLHAN )
Sizlerin düşünce ve duygularınız benim için önemli; Paylaşmak ve paylaşılmasını istediğiniz konularınızı bekliyorum. Saygılarımla.
Birlikte siz, biz demeden, sıcak, sevecen ve mutlu birlikteliklerin bir arada olduğu sağlıklı neşeli yarınlar dilerim. Hoşça kalın.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum