HALDEN ANLAYAN ESNAF VE İŞ ADAMLARI...
Reklam
Reklam
Kazım İLHAN

Kazım İLHAN

HALDEN ANLAYAN ESNAF VE İŞ ADAMLARI...

20 Ocak 2020 - 22:51

Merhaba kıymetli okuyucularım; Son zamanlarda halden anlamak, herkesin ben merkezli olmasıyla zor bulunur bir hale gelmiştir. Halden anlamanın sakinleştirici bir yanı vardır.

Bir hikâyenin binlerce benzerinin olması bir tekinin acısını/sıkıntısını eksiltmeye yetmeyebilir. Bu zamanlarda birinin sizin hissettiğinizi anladığını bilmek, yakınlık ve hafifleme duymanızı sağlayabilir.

Ayrıca benim gözlemlediğim ve helal olsun dediğim bir yaşanmışlığı ve DEVLETTEN BEKLENTİLERİ olan bir kesimle ilgili anımı paylaşmak istiyorum.

Geçen sene ülkemizdeki ekonomik sorunları yoğun olarak hisseden, bazı esnaf arkadaşlar artan asgari ücrete karşılık, çalışanların işine son verirken, bazıları ise elindeki elemanları koruyarak yaşadıkları krize aldırmadan ve zarara uğramak adına yollarına devam ettiler.

 Elemanları ile yola devam eden esnaf arkadaşım, “biz bunlarla yıllarca beraber olduk, 1 kişi çalışıyor ama 3 kişi buradan besleniyor” dediler. “Bu kış ortasında onları işsiz mi bırakacağız” dediler. Esnafın omuzundaki yük fazla, vergiler, sigortalar ve buna benzer dünya kadar yük…

 Hepsi “keşke ücreti daha artırsak ama, devlet o kadar fazla vergi alıyor ki, bunların altında eziliyoruz” diyor.

Acaba devletimiz asgari ücretten alınan vergileri azaltsa herkesin eline daha fazla maaş geçse, her çalışan kayıt altında olsa diyen çok esnaf var.

Ama bunun yanında çalışanı asgari ücretli gösterip, maaş kartları patronun elinde olan maaş günü bankadan kendi çeken ve çalışanına resmi rakamın altında para veren dünya kadar esnaf da var.

 Duyarlı olanlar bunu yapmıyor, ama yapanlar da ekonomiyi kayıt dışına taşıyor.

Farkındalık yaratmak ve Onur ize etmek adına Aşağıda isimleri yazılı şirketler ile sahiplerini sizlerle paylaşarak buradan teşekkür etmek istiyorum.

Medikal Galeri - Medikal Tıbbi Malzemeler Galeri San.Tic.A.Ş. Sahibi CENGİZ UZDİL Beyi;

Kefeli Ambalaj - Kefeli Ofset Matbaa Oluklu Mukavva Kutu Ambalaj İthalat İhracat San. ve Tic.Ltd.Şti. KAZIM KEFELİ Bey’i ;

 Bu konuda hassas olan Devletini ve çalışanını düşünen esnaflarımız ile iş adamlarımıza ’da ayrıca teşekkür ederim.

Karşınızdakinin genel yapısını yoğunluğunu biliyorsanız ya da bilmek istiyorsanız halden anlıyorsunuz demektir.

Sonuç olarak; Açık konuşmak: Gerçeği sakınmadan, çekinmeden söylemek.’’Daima açık konuşan insanları severim."

Düşündürebilmek, gelecek için üretilecek ürünün ana kapısıdır. ( Kazım İLHAN )

Toplumun ve ailenin en büyük ilacı doğru iletişimdir. ( Kazım İLHAN )

Sizlerin düşünce ve duygularınız benim için önemli; Paylaşmak ve paylaşılmasını istediğiniz konularınızı bekliyorum. Saygılarımla.

Birlikte siz, biz demeden, sıcak, sevecen ve mutlu birlikteliklerin bir arada olduğu sağlıklı neşeli yarınlar dilerim. Hoşça kalın.

YORUMLAR

  • 0 Yorum