ENGELLİ GÜLERSE DÜNYA GÜLER…
Reklam
Reklam
Kazım İLHAN

Kazım İLHAN

ENGELLİ GÜLERSE DÜNYA GÜLER…

03 Aralık 2019 - 08:02

Merhaba kıymetli okuyucularım; 3 Aralık Dünya Engelliler Günü. Birleşmiş Milletler, 1992 yılında bu kararı almış ayrıca 1993 yılında da özürlülerin sorunlarını yeni tanımlama ve başlıklar halinde insan hakları meselesi kapsamında yorumlamıştır.
  Bu vesileyle Engelli kardeşlerimizin sadece bu özel günlerinde değil, her zaman onların farkında ve yanında olduğumu belirtmek isterim.
  Ülkemizde, engel gruplarına göre alt başlıklara baktığımızda, kronik hastalıklar nedeni ile 808.335, zihinsel 482.361, ortopedik 321.895, görme 216.077, ruhsal ve duygusal 176.475 ve dil ve konuşma olarak da 37.494 vatandaşımız tanımlanmıştır. Bu sayılar her yıl için %4-9 oranında arttığı belirtilmektedir.
  Birleşmiş Milletler verilerine göre dünyada 500.000.000’un üzerinde engelli mevcuttur. Önemli ayrıntı bu sayının çok önemli bir kısmının düşük gelirli toplum kesimine ait olmasıdır.   Dolayısıyla engellilik nedenleri ve türleri ne olursa olsun karşılaşılan güçlükler değişmemekte, eğitim noksanlıkları, ev, ulaşım ve kentsel doku içinde fiziki altyapı eksiklikleri ya da uygunsuzlukları üzerine binen yoksulluk durumun vahametini arttırmaktadır.
Toplumda engelli kardeşlerimizin farkındalıklarını her gün, samimi hissederek yaşayabilecek kaç kişiyiz?
  Engelli kardeşlerimizi teşvik etmek, ihtiyaç duydukları yardım elini uzatmak, kalplerdeki ve zihinlerdeki engelleri hep birlikte kaldırmak için gayret göstermek, sorunlarının çözümünde onlara destek olmak, onların hayatlarını kolaylaştıracak her adımda yanlarında olmak hepimizin ortak görevidir.
  3 Aralık Dünya Engelliler Günü. Her birey, potansiyel engelli adayı olduğuna göre sosyal sorumluluk bilinci ile, engellilerin de engelli adayı olan bireyler ile eşit yaşama hakkı için herkes sorumluluğunu yerine getirmek durumundadır.
  Sesimizi inşallah Sayın Cumhurbaşkanımız duyar. Engelsiz Spor İçin Ülkemizin her köşesinde engellerimize ulaşmak adına Yerel yönetimler kanunda değişiklik istiyoruz. Hizmetin eşit ve adil sunulması adına engelsiz spor projeleri desteklenmelidir.
Sonuç olarak;  Engelli gülerse dünya güler. Engelsiz bir dünya dileğiyle.
 
Düşündürebilmek, gelecek için üretilecek ürünün ana kapısıdır. (Kazım İLHAN)
 
Toplumun ve ailenin en büyük ilacı doğru iletişimdir. (Kazım İLHAN)
 
  Birlikte siz, biz demeden, sıcak, sevecen ve mutlu birlikteliklerin bir arada olduğu sağlıklı neşeli yarınlar dilerim. Hoşça kalın.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum