EFENDİSİ İDİM, KÖLESİ OLDUM !!
Reklam
Reklam
Kazım İLHAN

Kazım İLHAN

EFENDİSİ İDİM, KÖLESİ OLDUM !!

20 Aralık 2019 - 14:03

Merhaba kıymetli okuyucularım; Yeni yıl alış veriş çılgınlıklarının insanlarda o gün mutlu ederken, bir sonraki gün keşke dememek adına.
 Bugün sizlerle Bilinçli bir alışveriş düşüncesiyle yapılmayan ve ihtiyaç olmadığı halde alınan şeylerin "SONUCUNDA PİŞMANLIK" konusunu paylaşmak istiyorum. 
18. yüzyıl aydınlanma çağı düşünürlerinden Fransız yazar ve filozof Denis Diderot’nun borç içinde olduğunu duyan Rus imparatoriçesi Büyük Kate rina Diderot’nun kütüphanesini satın alıp 25 yıllık maaşını da peşin ödeyerek onu zor durumdan kurtarır.
Maddi durumu düzelen Diderot'ya bir arkadaşı çok şık bir kadife sabahlık hediye eder. Giydiği yeni sabahlığın verdiği keyifle çalışma masasına oturan Diderot bu eski masanın yeni ve gösterişli sabahlığına hiç uymadığını fark eder. Aldığı yüklü miktar paranın verdiği rahatlıkla yeni bir çalışma masası alır.
Ancak bu kez yerdeki eski halı sabahlığına ve masasına yakışmamaktadır. Yeni bir halı alır. Bu şekilde eski resimlerini, koltuğunu, duvar halısını, sandalyelerini derken evindeki her şeyi tamamen yeniler. Sonunda bütün parası biter ve yine borçlanır. 
Ancak o zaman aklı başına gelir ve kendisini nasıl bir tüketim çılgınlığına kaptırdığını anlattığı "Eski Sabahlığım İçin Pişmanlık" adlı bir yazı yazar.
Bilinçli bir alışveriş düşüncesiyle yapılmayan ve ihtiyaç olmadığı halde alınan şeyleri açıklayan bu tüketim sarmalından bahseden ilk kişi olduğu için anlattığı kavrama “Diderot Etkisi” denmektedir.
Diderot şöyle der: "Eski sabahlığımın efendisi idim, yeni sabahlığımın kölesi oldum."
Alışveriş bağımlılığının temel nedeni olarak uzmanlar; 
-Kredi kartları, taksitler ve sosyal çevreyi gösteriyor. 
-Diğerlerinden daha yoksul görünmeme isteği ve marka takıntısı da bağımlılık nedenleri arasında sayılıyor. 
-Bağımlı kişiler genel olarak alışveriş yaptıktan sonra kendilerini suçlu ve utanmış hissediyorlar. 
-Fakat kendilerine engel olamıyorlar. Zaman değişiyor, alışkanlıklar değişmiyor.
Terapistler ve uzmanlar öncelikle alışveriş koliklerin hastalıkları kabul etmesi gerektiğini söylüyor. Ayrıca hastalıklarının farkına vardıklarında bu sorunu aileleri ve eşleri ile paylaşmaları gerekiyor. Daha sonra da bir uzmandan profesyonel yardım almaları gerekiyor. 
Ayrıca bu insanların üzgün ve mutsuzken alışverişe çıkmamaları gerekiyor. Alışverişe çıktıklarında ise yanlarında birinin olması ve bir ihtiyaç listesi yaparak yalnızca orada yazanları almaları gerekiyor. 
Sonuç olarak; Düşündürebilmek, gelecek için üretilecek ürünün ana kapısıdır. (Kazım İLHAN)
Düşündürebilmek, gelecek için üretilecek ürünün ana kapısıdır. ( Kazım İLHAN )
Toplumun ve ailenin en büyük ilacı doğru iletişimdir. ( Kazım İLHAN )
Sizlerin düşünce ve duygularınız benim için önemli; Paylaşmak ve paylaşılmasını istediğiniz konularınızı bekliyorum. Saygılarımla.
Birlikte siz, biz demeden, sıcak, sevecen ve mutlu birlikteliklerin bir arada olduğu sağlıklı neşeli yarınlar dilerim. Hoşça kalın. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum