BUGÜN CEHALET VE CAHİL DENİLİNCE!
Reklam
Reklam
Kazım İLHAN

Kazım İLHAN

BUGÜN CEHALET VE CAHİL DENİLİNCE!

06 Şubat 2020 - 09:00

Merhaba kıymetli okuyucularım;  Bugün cehalet denilince genellikle bilgisizlik, eğitimsizlik; cahil denilince de, okuma-yazma bilmeyen, mektep görmemiş, ya da yeterli eğitimi olmayan kişi kastedilse de cehaletin, kaynaklarda çok daha farklı anlamlara geldiği erbabınca bilinmektedir.

Hz. Muhammed (S.A.V)  hem sözleriyle hem de icraatıyla Müslümanları din ve dünya işlerinde cehaletten kurtarmak için büyük çaba sarf etmiştir.

Kur’an’ın ilk inen ayetlerinde kalem kullanmanın ve Allah’ın insana bilmediği şeyleri öğretmesinin öneminin vurgulanması (bk. el-Alak 96/4-5), dolaylı olarak cehâletin insan için en başta gelen kusur ve tehlikelerden biri olduğunu göstermektedir.

Râgıb el-İsfahânî, insanı diğer canlılardan ayıran meziyetlerin başında akıl ve bilginin geldiği şeklindeki yaygın görüşü hatırlatarak hayatını bilgisizlik içinde geçiren bir kimsenin hayvanlık mertebesini aşamayacağını, hatta varlık alanına çıkmış dahi sayılamayacağını belirtmiştir.

Çünkü hayvan kendi varlık imkânlarından yani duyumlarından tam olarak faydalanırken cehâlete razı olan insan bilgi edinme imkânını kullanmamıştır (eẕ-Ẕerîʿa ilâ mekârimi’ş-şerîʿa, s. 99).

Ayrıca; Bu konuda söylenilen en anlamlı Cahil ve Cehaletle İlgili Özlü Sözleri buyurun birlikte okuyalım.

Asla her şeyi bildiğini sanma. Gerçekten çok bilgili olsan da, kendi kendine “ben cahilim’’ diyebilecek cesaretin daima olmalı. ( İvan Pavlov )

Cahil insan, gül ise de koklama.. (Aşık Veysel )

Cahil kimsenin yanında kitap gibi sessiz ol. ( Mevlana Celaleddin-i Rumi )

Cahil olanların merhameti ve lütfu azdır. ( Mevlana Celaleddin-i Rumi )

İnsanlara cehaletlerini tanıtmak imkansızdır, zira cehaleti tanıyabilmek için de bilgi lazımdır, dolayısıyla cehaletini görebilen cahil değildir.  (Jeremy Taylor )

Hayal gücü derin olup da bilgisi olmayan kimsenin kanatları var fakat ayakları yok demektir. ( Joseph

Joubert )

Sonuç olarak;. Biz cahil dediğimiz zaman, mektepte okumamış olanları kastetmiyoruz. Kastettiğimiz ilim, hakikati bilmektir. Yoksa okumuş olanlardan en büyük cahiller çıktığı gibi, hiç okumak bilmeyenlerden de hakikati gören gerçek alimler çıkabilir.( Mustafa Kemal Atatürk )

Düşündürebilmek, gelecek için üretilecek ürünün ana kapısıdır.(Kazım İLHAN)

Toplumun ve ailenin en büyük ilacı doğru iletişimdir.(Kazım İLHAN)

Sizlerin düşünce ve duygularınız benim için önemli; Paylaşmak ve paylaşılmasını istediğiniz konularınızı bekliyorum. Saygılarımla.

Birlikte siz, biz demeden, sıcak, sevecen ve mutlu birlikteliklerin bir arada olduğu sağlıklı neşeli yarınlar dilerim. Hoşça kalın.

YORUMLAR

  • 0 Yorum