BANA SÖZ DÜŞTÜ NEDEN!
Reklam
Reklam
Kazım İLHAN

Kazım İLHAN

BANA SÖZ DÜŞTÜ NEDEN!

21 Kasım 2019 - 20:34

Merhaba kıymetli okuyucularım; Hayat hata oyunu olmazsa idi; İnsanlar topun hedefini görürdü,
Bende yıllarca bu ruh haliyle; Futbol camiasında hakem olarak; Kâh düdük çalmış, kah bayrak sallamış; Bir emektar futbol hakemi olarak;
Rahmetle andığım Doğan Babacan’ın; Duygudan çok emeğin çöküntüsünü anlattığım;
Umudun son kapağı dediğim kitabımın Sonuna; Bu emektar futbol duayen ’inin imzasıyla Kıbrıs’a tayin olmam ve orada da görevim süresince hakemlik yaptım, sonrasında Askeri personellere getirilen yasak nedeniyle futbol hakemliğime veda ettim.
Bu konuyu neden ele aldım derseniz, hakemlik bir hataların bütünüyle toplumu düşündüren tek spor dalıdır.
Bu gün ise bu hatalara yer yok deniliyor nedeni ise; Oyunu hakem üçlüsü olarak birlikte uyum içerisinde okuya bilmek, okuya yamıyorsanız sizin adınıza var odası var.
O zaman o var odasındakiler birliktelik adına, senli benli bir ortam değil, bizli var düşüncesini paylaşa bilirlerse çatlak sesler olmaz.
Bazı ülkeler var odası için, yabancı hakemler davet ediyorlar.  Maalesef Ülkemizde de bu konuda sesli olarak dışarıdan yabancı hakem çağıralım deniliyor.
Türkiye Futbol Federasyonu bu günlerde futbol oynamış veya oynayanlardan hakem yapılmasının, hakemlikteki hataların azalacağını belirtmektedir.
Ben de diyorum ki; Her futbol oynamış insanlar belki oyunu okuya bilir ama iyi bir yönetici ve adalet dağıtıcı olabilir mi?
Nasıl iyi bir futbol oynayan veya kalecilik yapan insanlar var olmasına rağmen, senin benim adamım içerisinde kaybolup gidiyorlar.
Hakemler için ise şu söylene bilir. Her İlde eline su dökülemeyecek hakemler yok mu? Elbette var ama! Bu lider hakemleri bulup çıkaracak Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği Genel Merkezi'nin bu konunun üzerinde durmasının ne kadar önem arz ettiğini gözlemlediğimin bilinmesini isterim.
Sonuç olarak; Ülkemizde iyi futbolcular olduğu gibi, her futbolu bırakanlardan da iyi bir çalıştırıcı ve futbol hakemi çıkabilir. Yeter ki ön yargılardan arınmış bir adalet dağıtıcı düşüncesine sahip olalım.
Düşündürebilmek, gelecek için üretilecek ürünün ana kapısıdır. (Kazım İLHAN)
Toplumun ve ailenin en büyük ilacı doğru iletişimdir. (Kazım İLHAN)
 Birlikte siz, biz demeden, sıcak, sevecen ve mutlu birlikteliklerin bir arada olduğu sağlıklı neşeli yarınlar dilerim. Hoşça kalın.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum