ATAKUM'DAKİ SİNYALİZASYONLARA DİKKAT!...
Reklam
Reklam
Kazım İLHAN

Kazım İLHAN

ATAKUM'DAKİ SİNYALİZASYONLARA DİKKAT!...

31 Ocak 2020 - 19:48

Merhaba kıymetli okuyucularım; Kentlerde nüfusun artışıyla orantılı olarak trafik sorunları da artmaktadır. Bu sorunlar sosyal ve ekonomik hayatı olumsuz yönde etkilemektedir.
Bu nedenle şehir içi trafik sinyalizasyonu, ulaşım sorunlarını azaltmak için en iyi şekilde düzenlenmelidir.
Gereksiz olarak kurulmuş, yanlış yerleştirilmiş elemanlar veya uyumsuz işletilen bir sinyalizasyon tesisi gecikmeleri büyük ölçüde artırabiliyor, bunun sonucu olarak sürücü ve yayaları ışıklara uymama ya alışkanlık haline getiriyor, hatta zorluyor.
Dolayısıyla kent içi karayolu ulaşımının performansı, büyük ölçüde karayolu trafiğinin kontrolünde elde edilen başarıya, karayolu trafiğinin kontrolündeki başarı ise, sinyalize kavşaklarda doğru bir sinyal zamanlamasının yapılmasına bağlıdır.
Bir kavşaktaki sinyalizasyon sistemi çok iyi tasarlanmalıdır.
Zaman dağıtımlarında taşıt ve yaya güvenliğine titizlik gösterilmeli, değişik akım yönlerine verilen geçiş hakkı süreleri yönlerin yoğunluklarının birbirlerine olan oranları ve sinyalize edilmiş tesisten geçiş süreleri ile uyumlu olmalıdır.
Yazımın başlığı; ATAKUMDAKİ Sinyalizasyonlara Dikkat!. Bu başlığın en önemli nedeni; Saygı değer okurlarımın bu konuda sorun yaşadıklarını belirtince bu ve diğer konuda, toplumu bilgilendirmek ve ilgili birimlerinde harekete geçmesini sağlamak adına bu yazımı kaleme aldım.
 Kırmızı ve yeşil ışığın yanma süresi trafik yoğunluğuna göre değişirken sarı ışık sadece 3 saniye yanar.
Fakat bu sarı ışık süresi (FAZ) bazı yerlerde özellikle ATAKUM yol güzergâhında 6 saniyeyi bulduğunu, bazı sürücüler o kadar hassas olacak ki: 6 saniye düşüncesiyle durmak yerine yoluna devam ediyor veya devam etme düşüncesinde oluyorlar.
Ayrıca; Son yaşanan olaylara baktığımızda, bazı sürücü ve yayaların trafik düzenlenmesinden bi haber oldukları bunun nedeni ise, trafik ışıkların olmadığı yerlerde geçiş önceliğinin yayalarda olduğunun bilinmemesidir veya sürücülerin hala eski alışkanlıklarından para cezası olmasına rağmen uymamakta ısrar etmeleridir.
Diğer bir sorun ise; Trafik ışıklarının olduğu yerlerde aynı zamanda yaya geçişlerinin’ de olduğunu, trafik lambalarına her iki tarafında buna riayet etmesi gerektiğini.
Bazı yayaların buna riayet etmemeleri nedeniyle kazalara sebebiyet vermektedirler.
Sonuç olarak; İlgili birimlerce trafik sinyalizasyon fazlarının tekrardan kontrol edilmesini; Ayrıca toplumu geçiş önceliği konusunda aydınlatmalıyız.
 
Düşündürebilmek, gelecek için üretilecek ürünün ana kapısıdır.(Kazım İLHAN)
Toplumun ve ailenin en büyük ilacı doğru iletişimdir.(Kazım İLHAN)
Sizlerin düşünce ve duygularınız benim için önemli; Paylaşmak ve paylaşılmasını istediğiniz konularınızı bekliyorum. Saygılarımla.
Birlikte siz, biz demeden, sıcak, sevecen ve mutlu birlikteliklerin bir arada olduğu sağlıklı neşeli yarınlar dilerim. Hoşça kalın.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum