AİLE İÇİN BU BİR FIRSAT...
Reklam
Reklam
Kazım İLHAN

Kazım İLHAN

AİLE İÇİN BU BİR FIRSAT...

23 Mart 2020 - 11:14

Merhaba kıymetli okuyucularım; Bu gün sizlerle bugüne kadar gelecek ve yaşam korkusu adına, hangi konularda AİLE içinde yaşanmış ve yaşanan çatışmaların iç muhasebesini yaparak doğruları bulmak için önemli bir fırsat olduğu düşüncesindeyim.

Ailede Yaşanan Anlaşmazlıklar ve Çözüm Önerileri;

Bütün dinlerde ve kültürlerde aileye büyük önem verilmektedir.İslam dini de aileyi kutsal kabul eder. Nitekim Kuranı Kerim’de “Kendileri ile huzur bulasınız diye sizin için türünüzden eşler yaratması ve aranızda bir sevgi ve merhamet var etmesi de onun (varlığının ve kudretinin) delillerindendir.

Şüphesiz bunda düşünen bir toplum için elbette ibretler vardır” (Rum, 21) biçiminde aile kurmanın ve birlikte yaşamanın önemi ifade edilmiştir.

Bireylerin “mutluluk sırları”nı başka yerlerde aramak yerine kendi iç dünyalarına ve eşi, çocuklarının gözlerinin içine baksalar onu görebileceklerdir. 

Ancak, teknolojik gelişmeler ve özellikle televizyonun hanelerimizde işgal ettiği yere ve zamanlara bakılırsa, eşlerin birbirlerine ve çocuklarına ayırdıkları özel ve etkin zamanlarının olmadığı fark edilecektir.

Aile içinde iletişim artık yüz yüze değil, yemek yerken dahi televizyon ekranlarına bakarak aile bireyleri birbirleriyle konuşmaktadırlar ve dolayısıyla göz göze gelememektedirler. Aile içinde gündemi televizyon belirlemekte, aile bireylerine birbirlerinin hatırını soracak, sorunlarını paylaşacak fırsatlar dizi ve filmlerden artan zamanlara hasredilmektedir.

Diğer yandan televizyonda yayımlanan dizilere bakıldığında aile temalı dizilerin çok fazla yer aldığı görülmektedir. Aile ve evliliğe ilişkin toplumun ilgisi sürmekte Türk toplumunda aile var olması gereken önemli bir kurum olarak görülmektedir. 

Buna karşın medyada yer alan ünlü veya medya fenomeni olarak isimlendirilen bireylerin evlenmeleri ve çok kısa süre içinde boşanmaları toplumda “güçlü aile bağları” algısını zayıflatmaktadır.

İyi bir iletişim evlilik ilişkisini artırır, hayal kırıklığını azaltır ve aidiyet duygusunu oluşturur.  

İletişim Eksikliği; Etkin iletişim, karşılıklı saygıya, empatik bir yaklaşıma ve kişinin kendisi gibi olma anlayışına ihtiyaç duymaktadır.

Yine bir insan kendisi için hem ilişki, hem de iletişim bakımından ilgi ve saygı bekliyorsa, muhatabına karşı kendisi öncelikle bunu yerine getirmelidir. Kişi kendisine kayıtsız kalındığı, dikkate alınmadığı mesajını alırsa, bu da savunmacı bir tutum ve direnç yaratır.

Çünkü herkesin, kendisine değer verildiğini hissetmeye ihtiyacı vardır. Özellikle ailede, aile büyükleri buna dikkat ettikleri kadarıyla çocukları üzerindeki saygınlıklarını artıracaklar ve savunma ve direnç tutumlarını kırarak etkin bir iletişimin yolunu açıp başarılı bir iletişim ve sosyalleşmeye hızlı adım atacaklardır 

Aile içi iletişimin engellenmesine sebep olan birçok faktör vardır.

Bunlar; sahiplenme, egemen olma girişimi, saldırganlık pasiflik, eleştiriye aşırı duyarlılık, kıskançlık, özgüven eksikliği, güven tazeleme, alkol ve uyuşturucu bağımlılığı, sosyal ortama girme eksikliği, utangaçlık, küsme-surat asma, sık sık sinirlenme, şiddet-intihar tehditleri, duygusal ve fiziksel uzaklaşma ve yalandır. 

Ailede yaşanan problemin çözümü için atılacak ilk adım sorunla yüzleşmektir. 

Ailesinde sorun olduğunu baştan kabul etmeyen bireylerin çatışmalara karşı alacağı önlemler sağlıklı ilişkilerin gelişmesini sağlamayacaktır. Çünkü bir sorunun varlığının kabulü demek, sorunun çözümüne ilişkin uzlaşmaya da hazır olmak demektir. Dolayısıyla aile içinde meydana gelen anlaşmazlıkların nedenine ilişkin bireyler bir araya gelmeli ve sorunun kaynağına ilişkin kararı birlikte almalıdır 

Sonuç olarak; Aile içi çatışmaların çıkması durumunda eğer bireyler kendilerini ait oldukları ailenin bir üyesi olarak hissediyorlarsa bilinmelidir ki, yapılan tartışma ve çatışmaların sonucunda kazanan yoktur. Kazananı olmayan bir tartışma ve anlaşmazlık durumunda kaybeden, ise aile olacaktır

Düşündürebilmek, gelecek için üretilecek ürünün ana kapısıdır. (Kazım İLHAN)

Toplumun ve ailenin en büyük ilacı doğru iletişimdir. (Kazım İLHAN)

Sizlerin düşünce ve duygularınız benim için önemli; Paylaşmak ve paylaşılmasını istediğiniz konularınızı bekliyorum. Saygılarımla.

Birlikte siz, biz demeden, sıcak, sevecen ve mutlu birlikteliklerin bir arada olduğu sağlıklı neşeli yarınlar dilerim. Hoşça kalın.  

YORUMLAR

  • 0 Yorum