BİR POLİS DÜNYAYI DEĞİŞTİREBİLİR Mİ?


Merhaba dostlar? Nasılsınız?..
Polis arkadaşlar, sizlere de ‘Merhaba’…
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2017 yılında suça sürüklenen çocuk sayılarını açıklamış.
17 yaş altındaki 107 bin 984 çocuk 25 farklı olaya karışırken, 11 yaş altındaki 16 çocuğun öldürme olayına karıştığını bildiriyor TÜİK.
En son bu veriye, bu tablonun hızla ilerlediğini düşündükçe resmen boğuluyorum.
TÜİK’in gösterdiği bu tablodaki artışın sebebi nedir?
Bu durum herkesin, özellikle de anne ve babaların oturup düşünmesi gereken bir konudur. Özellikle de mesleği ‘Polis’ olanların.
Çünkü diğer mesleklerin kendine has özellikleri varken polis olma hayali çok küçük yaşlarda içimize işlemeye başlayan sayılı mesleklerdendir.
Mesela, ben de polis olmak isterdim. Hatta ilkokulda Selahiye Polis Karakolu’na gidip Komiser Amca’dan okul ödevi için yardım istemiştim. O da üşenmeyip tek tek sorularımı cevaplamış, hatta polis şapkasını kafama takmıştı.
Bu yüzden şimdi ne zaman yolda bir polis görsem hep heyecan duyarım. Tabi bu heyecanın son zamanlarda yediğim trafik cezalarıyla bir ilgisi yok!.. J
Özellikle de elinde market poşetiyle yürüyerek evine giden bir bayan polis görsem, aklıma Süpermen’in dünyayı kurtardıktan sonra Clark Kent olması aklıma gelir, gülmeye başlarım.
Dünyayı değiştirebilmek, mümkün müdür?
Elbette dünyadaki meslekleri say say bitmez. Öğretmen baba,  bankacı anne, avukat amca, iktisatçı dayı, doktor kuzen v.s. pek çok örneklerimiz olmasına rağmen, toplumun her kesimi için farklı hisler uyandıran polislik mesleği çocukların gönlünde ayrı yer tutmaktadır.
Şapkasıyla, kıyafetiyle, rozetiyle, silahıyla, halkın polisi olmak, çocuk suçların önüne geçebilmek ve çocukların hayallerinde olduğu gibi dünyayı değiştirebilmek, bu mümkün müdür?  
Bu hiç kolay görünmese de küçük yaşta içimize işleyen ‘polis olma isteğinin’ yüreğimizdeki adalet duygusuna seslendiğini ve serpilen tek bir tohum bile olsa bir gün yeşererek dünyayı değiştirebileceğini biliyorum. Polisler, belki bütün dünyayı değiştiremeyeceksiniz ama bir kişi bile ‘yüreğinin götürdüğü yere gitse’, nasıl desem, işte o zaman ‘bir dünyayı’ değiştirebilirsiniz.
Ve ‘bir dünya’ her zaman bir umuttur.
Küçük bir teşekkür:
Geçen ay, Irmak Polis Karakolu’nda, hırsızlık yapmış bir gence karnının aç olup olmadığını soran ve kendi oğlu gibi onunla ilgilenen polis memurunu karşımda görünce çok mutlu oldum. Aynı polis memurunun, 23 Nisan’da Azerbaycan’dan gelecek olan misafirlerini bir Azerbaycan vatandaşı olan can dostum güzel insan Gaşkay’la bana anlatırken yüzündeki sevinci görüp de yaşadığı heyecanı bizimle paylaşması unutulacak bir şey değildi.
Kendilerine bu vesileyle teşekkür etmek isterim.
Sevgilerimle…
Khoda hafez (Allaha ısmarladık)