Reklam
Reklam

Karadenizli balıkçıda GERGİN bekleyiş

Teknelerindeki eksiklikleri gideren ve yeni av sezonunu bekleyen Karadenizli balıkçılar, "Palamuttan görüntü alamıyoruz. Tek umudumuz bol hamsi" diyor.

Karadenizli balıkçıda GERGİN bekleyiş

Teknelerindeki eksiklikleri gideren ve yeni av sezonunu bekleyen Karadenizli balıkçılar, "Palamuttan görüntü alamıyoruz. Tek umudumuz bol hamsi" diyor.

 Karadenizli balıkçıda GERGİN bekleyiş
28 Ağustos 2019 - 17:42

Yeni bir av sezonun heyecanı içerisindeki Karadenizli balıkçılar, ağlarını onardı, teknelerindeki eksikliklerini giderdi ve 1 Eylül’ü beklemeye başladı. Balıkçılar, palamutta beklenen görüntüyü alamadıklarını belirterek umutlarını hamsiye bağladıklarını dile getiriyor.
ALLAH'TAN UMUT KESİLMEZ!
Uzun süredir inzivaya çekildikleri liman ve barınaklarda son 15 gündür teknelerine son rötuşları yapan balıkçılar, bu sezon palamut avından pek umutlu olmadıklarını belirtirken, hamsiden daha çok umutlu olduklarını söyledi.

Geçen yıl çok iyi olmasa da istedikleri gibi bir sezon geçirdiklerini belirten Karadenizli balıkçılar, "Açıkçası bu sezon için hiç de iyimser değiliz. Yine de bizim işimiz bu. 1 Eylül şafağında yine Karadeniz'de olacağız. Balık neredeyse biz orada olacağız. Allah'tan umut kesilmez" diyor.
BİR SEZON İYİ, BİR SEZON KÖTÜ
Av sezonun başlamasına sayılı günler kala palamudun ortalıkta görünmediğine dikkati çeken Karadenizli balıkçılar, "Palamut, geçen yıla göre bu sene daha az olacak gibi görülüyor. Ancak hamsi geçen seneye göre daha çok olacakmış gibi gözüküyor. Son yıllarda denizin durumu her yıl farklı maalesef. Bir sezon iyi geçiyor, bir sezon balık pek olmuyor" diye konuşuyor.
PALAMUT YOK, UMUT HAMSİDE
Yeni sezona her şeyiyle hazır olduklarını belirten balıkçılar, "Tüm hazırlıklarımızı yaptık. Önce teknelerimizi karaya çektik. Boyadık, makine bakımlarımızı yaptık, ağ bakımlarımızı yaptık. Şimdi tayfalarımızı bekliyoruz. Çalışmaya başlayacağız. Bu yıl palamudu az görüyoruz. Palamut bizim marka balığımız. Lüfer, torik, istavrit, hamsi türlerinin çok olacağını tahmin ediyoruz" dedi.

BOL BALIK, UCUZ FİYAT
Av sezonun açılmasıyla balık fiyatlarının düşeceğini belirten Karadenizli balıkçılar, "Bütün tekneler avcılık yapmaya başladığı zaman balık da piyasada bollaşacak. Öyle ya da böyle bir şekilde Karadeniz'den, Marmara'dan, Ege'den avlanan balıklar piyasaya gelecek. Balık bir yerde toplandığı zaman da çeşit artmış oluyor. Bu durum da doğal olarak fiyatları düşürecek" diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum