Reklam
Reklam

Başkan Cemil Deveci ile ilgili Müdür Temiz’den şok iddia

Atakum Belediyesi’nin kendisi ile ilgili olarak suç duyurusunda bulunduğu Osman Temiz, “31 Mart 2019 tarihinde şirket bünyesinde bulunan bütün bilgisayar ve resmi kayıtların yedeklerini aldığım halde Atakum Belediyesi yeni yönetimince belgelere el konularak bilmediğim bir yere götürüldü ve yine bilgim dışında 30 Nisan 2019 tarihinde verilen beyanname, 31 Aralık öncesi döneme ait hesaplarda art niyetli değişiklikler yapılarak düzenlendi” dedi.

Başkan Cemil Deveci ile ilgili Müdür Temiz’den şok iddia

Atakum Belediyesi’nin kendisi ile ilgili olarak suç duyurusunda bulunduğu Osman Temiz, “31 Mart 2019 tarihinde şirket bünyesinde bulunan bütün bilgisayar ve resmi kayıtların yedeklerini aldığım halde Atakum Belediyesi yeni yönetimince belgelere el konularak bilmediğim bir yere götürüldü ve yine bilgim dışında 30 Nisan 2019 tarihinde verilen beyanname, 31 Aralık öncesi döneme ait hesaplarda art niyetli değişiklikler yapılarak düzenlendi” dedi.

Başkan Cemil Deveci ile ilgili Müdür Temiz’den şok iddia
30 Ekim 2019 - 22:28

31 Mart Mahalli İdareler Seçimlerinde Atakum Belediye Başkanı seçilen ve göreve başladığı günden itibaren kamuoyunun gündeminden düşmeyen Cemil Deveci ile ilgili olarak Atakum İmar İnşaat San. Ve Tic. Ltd. Şti. Müdürü Osman Temiz basın toplantısı düzenledi.
Atakum Belediyesi’nin kendisi ile ilgili olarak suç duyurusunda bulunduğu Osman Temiz, kendisi ile ilgili iddialara çeşitli belgelerle yanıt verdi ve Başkan Deveci’yi yalan beyanlarda bulunmakla suçladı. 
Atakum Belediyesi’nin borç konusunda ortaya attığı iddiaların ‘iftira niteliğinde, yalan beyanlar’ olduğunu öne süren Temiz, “Belediyenin ve şirketinin borca batık olduğu yönünde yaptırılan haberlerde Atakum İmar İnşaat San. ve Tic. Ltd. Şti.nin 48 milyon 10 bin 815 TL borçlu olduğu belirtilmektedir. Borç tutarı içindeki kalemlerde; Olmayan kasa mevcut borcu 7 milyon 201 bin 812 TL, Olmayan stok farkı borcu 3 milyon 302 bin TL, Kaybolan sermaye borcu 8 milyon TL, Olmayan araç borcu 91 bin TL, Personel Borcu  2 milyon 482 bin 596 TL (Belediyeden Alacak 2 milyon 393 bin 272 TL), SGK Prim Borcu ise 12 milyon 420 bin TL’dir. Bu hesaplama ile gerçek borç 11 miyon 603 bin 881 TL’dir. 21 milyon 804 bin 204 TL’lik yalan ortadadır. Yeminli Mali Müşavir tarafından düzenlenen Atakum İmar İnşaat San. ve Tic. Ltd. Şti.’nin 01.01.2018 - 31.03.2019 tarihleri arasındaki kayıtlarının incelendiği Özel Amaçlı Raporda da görüleceği üzere, Atakum Belediyesi’nin borç konusunda ortaya attığı iddialar iftira niteliğinde, yalan beyanlardır” diye konuştu.
Osman Temiz açıklamasında şu bilgilere yer verdi:
ŞİRKETİN BÜTÜN İŞLEM VE EYLEMLERİ DEVECİ’NİN SORUMLULUĞUNDA
 Atakum İmar İnşaat San. ve Tic. Ltd. Şti. Bakanlar Kurulu Kararı ile kurulduğu,  696 sayılı K.H.K. ile kamu tüzel kişiliği kazanmış bir şirket olduğunu ve  100 ortağı ve  Şirket Müdürünün Atakum Belediyesi olduğunu belirten Osman Temiz Basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi. “ Belediyeler Kanununun 37.maddesi ‘’Belediye Başkanı, belediye idaresinin başı ve belediye tüzel kişiliğinin temsilcisidir’’der, bu nedenle de yapılan bütün iş ve eylemler şuan Cemil Deveci'nin sorumluluğundadır.
YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİR RAPORU TÜM İDDİALARINI YALANLIYOR
Atakum Belediyesi yönetimince, yerel ve ulusal basın üzerinden, belediyenin ve şirketinin borca batık olduğu yönünde haberler yaptırılmıştır, Cemil Deveci tarafından yaptırılan haberlere göre, Atakum İmar İnşaat San. ve Tic. Ltd. Şti.nin 48.010.815 TL borçlu olduğu belirtilmektedir. Gerçek borç 11 Milyon 603 Bin Liradır. Kamuoyuna açıkladıkları miktarlar abartılı ve yalandır.
ATAKUM İMAR İNŞAATIN PERSONELİNDEN HİZMET ALIYOR, PARA ÖDEMİYOR, SGK VE VERGİ BORÇLARI DA ŞİRKETE YÜKLENİYOR
Yeni şirket kurmalarına rağmen, mevcut şirketin elemanları ile çalışmakta ve mevcut şirketten hizmet almakta, bu şirkete para ödememektedir. Ancak personelin SGK Pirimleri ve Maliyeye olan vergi borçları da 31 Marttan bu yana bu şirketin üzerindedir.
ŞİRKETİN RESMİ KAYITLARININ YEDEKLERİNİ ALDIM
31 Mart 2019 tarihinde şirket bünyesinde bulunan bütün bilgisayar ve resmi kayıtların yedeklerini aldığım halde Atakum Belediyesi yeni yönetimince belgelere el konularak bilmediğim bir yere götürüldü.
31 ARALIK ÖNCESİ BEYANLARDA ART NİYETLİ DEĞİŞİKLİKLER YAPILDI
Bilgim dışında 30 Nisan 2019 tarihinde verilen beyanname, 31 Aralık öncesi döneme ait hesaplarda art niyetli değişiklikler yapılarak düzenlendi.
Bu beyanname bir meclis üyesinin, şirketin muhasebecisine baskı yapılarak zorla düzenletildiği, bu baskılara dayanamayan muhasebecinin görevi bırakmak durumunda kaldığı da bilinmektedir.
BORÇ İDDİALARI 2017 YILI YMM RAPORUNDA TERS İŞLEMDEN KAYNAKLI
Atakum İmar İnşaat San. ve Tic. Ltd. Şti’nin 7 milyon 201 bin 812 TL Kasa açığı, 8 Milyon  TL Kaybolan sermaye, 3 milyon 302 bin TL Olmayan stok farkı, 91 bin  TL Olmayan araç  borcu,  iddialarının yalan olduğu ve şirketin 12 milyon TL nin üzerinde mal varlığı sahip olduğu YMM (Yeminli mali Müşavir  raporunda net olarak görülmektedir. 2017 yılına ait YMM raporunda ters işlemden kaynaklandığı ve düzeltildiği görülmektedir.
ALACAĞIMIZ BİLEREK SAKLANDI
2.482.596 TL Personel borcu olarak belirtilen tutar karşılığında, ATAKUM BELEDİYESİ nden alacağımız olan 2.393.272 TL bilerek saklanmış ve bilançoya yazılmamıştır. 12.420.000 TL SGK prim borcu, belge ile ispatı mümkün olduğu halde 816.120 TL fazla yazılmıştır. Daha ilginç olanı ise bu raporların tamamının Cemil Deveci’de bulunduğu ve bilerek YALAN söylemeyi tercih etmesidir.
37,5 TON ET TÜKETİLDİ İDDİASI
Kamuoyunun en fazla merak ettiği 37,5 ton et konusuna gelince, Atakum İmar İnşaat San. ve Tic. Ltd. Şti. olarak 12 tesis ve cenaze pideleri birimini işletmekteyiz. İşletmelerin ihtiyacı olan ürünleri, fiyat teklifi toplamak kaydı ile temin ederiz.
ETLERİ PERİYODİK DÖNEMLERDE EN AZ 20 PERSONEL, TUTANAKLA TESLİM ALDI
Firmadan alım vadelerini uzatmak üzere 06/2019 ile 10/2019 döneminde malları teslim belgesi ile aldık. Fatura edilmesini erteleyerek vade kazanıp sıkışık olduğumuz ayları bu şekilde rahat geçebilmeyi hedefledik. 12 farklı tesiste, 20 farklı kişinin imzası ile teslim alınan malların tamamı, ticari olarak kullanılmış yani işletmelerde ürün haline dönüştürülüp satılmıştır.
ATAKUM BELEDİYESİ ŞİRKETE BORÇ VE TAAHÜTLERİNİ ÖDEMİYOR
Atakum Belediyesi başkanlığını Cemil Deveci şirketimizi karalayarak, enkaz devir aldığı söylemi ile yetersizliğinin üzerini örtmeye çalışmakta ve her türlü itibar suikastini meşru görmektedir. Bununla birlikte, kamuya karşı olan borç ve taahhütlerin ödemesinin yapılmayarak benim üzerime atılı kalmasına çalışılmaktadır. Kapatıldığını beyan ettiği Atakum İmar İnşaat San. ve Tic. Ltd. Şti.nin kendi dönemine ait 8 milyon TL lik vergi ve SGK borcunu ödemeyerek kamu nezdinde benim şahsen sorumlu olmam sağlamıştır.
ATAKUM BELEDİYESİNDE ŞİRKETİN EN AZ 530 PERSONELİ ÇALIŞIYOR
Atakum İmar İnşaat San. ve Tic. Ltd. Şti.  şuan aktiftir, Atakum Belediyesi ile 28/06/2019 tarihinde yapmış olduğu 01/07/2019 ile 31/12/2019 tarihleri arasında 696 sayılı K.H.K.kapsamında personel hizmet alımı işi sözleşmesini yapmıştır. Bu sözleşme tahtında, halen Atakum Belediyesinde  530 personeli çalışmaktadır.
2018 yıl sonu cirosu 43 milyon TL dir, 12 milyon TL değerinde kayıtlı mal varlığı bulunmakta ve Atakum Belediyesinden bu gün itibari ile en az 6 milyon TL alacağı olan bir firmadır. Şeref Aydın imzası ile savcılığa verilen cevap yazısında 04/10/2019 tarihinde 2.965.415 TL alacağımızın olduğu kabul edilmiştir.
ŞİRKETE ALACAĞI OLDUĞU HALDE ÖDEME YAPILMADI, ŞİRKET HİLELİ İFLASA GÖTÜRÜLÜYOR
Atakum İmar İnşaat San. ve Tic. Ltd. Şti.nin bilinçli şekilde iflasa sürüklendiğinin diğer bir delili ise, firmanın; Atakum Belediyesi nezdindeki alacaklarını gösteren ayrıntılı hesap kartında da görüleceği üzere 16/04/2019 tarihinde 2.950.519,05 TL alacağı olduğu halde ödeme yapmamasıdır.
KÖTÜ NİYETLE KAYITLARI DEĞİŞTİRDİLER, ORİJİNAL KAYITLAR BENDE
Atakum İmar İnşaat San. ve Tic. Ltd. Şti., yukarıda anlattığım YALAN beyanlar üzerinden HİLELİ şekilde iflasa götürülmektedir. Baskı ve şantaj ile muhasebeciye zoraki verdirilen vergi beyannamesindeki bilgilerin YALAN olduğu, YMM raporunda ayrıntısı ile görülmekte olup aynı zamanda 31 Mart tarihi itibari ile tarafımdan alınan yedek kayıtlar ile de kötü niyetle KAYITLARIN değiştirildiği teyit edilmektedir. Cemil Deveci, önceki dönemi suçlayabilmek ve kendi yetersizliğini perdeleyebilmek için bu şirketi hedef seçmiştir.
Atakum İmar İnşaat San. ve Tic. Ltd. Şti. Atakum Belediyesinde olan alacağını alıp, kendi borçlarını yapılandırıp, 12 tesisin sağladığı nakit akışı ile sorunsuz şekilde ticari faaliyetlerini sürdürebilecekken, Cemil Deveci nin siyasi düşmanlığı ve zulmüne maruz kalmıştır.
BAŞINDA KİM OLURSA OLSUN 3 AY İÇİNDE ŞİRKET DÜZLÜĞE ÇIKAR
Atakum Belediyesi, Atakum İmar İnşaat San. ve Tic. Ltd. Şti. olan borcunu ödesin veya ödeme sözü versin, daha önce işlettiği 12 tesisini iade etsin, 3 ay içinde şirket üzerindeki bütün hacizleri kaldırıp ticari faaliyetlerini tekrar yapar hale dönüştüreceğim, bu iş için benim olmam da şart değil, işine hakim ve tarafsız her aklı başındaki herhangi bir kişi, bu şirketi 3 ay içinde düzlüğe çıkarır.
YENİ ŞİRKETE MAL VARLIĞI HİLELİ YOLLARDAN AKTARILDI
ATAKUM SANAT KÜLTÜR TUR.YÖN.ORG. GIDA SAN. VE TİC.LTD.ŞTİ. Cemil Deveci’nin yeğeni Berk Altunkılıç adına, 25.000 TL sermaye ile kurulmuş ve sonrasında Atakum Belediyesi’ne hibe edilmiştir. Hibe işlemleri bile beklenmeden 01/05/2019 tarihinden itibaren, Atakum İmar İnşaat San. ve Tic. Ltd. Şti.nin bütün varlığı bu yeni şirket üzerine hileli yollar ile aktarılmaya başlanmış ve Cemil Deveci tarafından bu şirketin çok karlı olduğu, çok iyi çalıştığını kamu oyuna sık sık hatırlatılmıştır.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum