Reklam
Reklam

Bafralılar ‘Eczacılık Fakültesi’ni soruyor

Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Samsun’un Bafra İlçesi’ne Eczacılık Fakültesi kurulacağını duyurdu. AK Parti Samsun Milletvekilleri Çiğdem Karaaslan ile Orhan Kırcalı sosyal medya hesaplarından müjde verdi. Bafra İlçesi’nde kutlama yapıldı. OMÜ Rektörü Sait Bilgiç, Eczacılık Fakültesi için net bir tarih vermedi.

Bafralılar ‘Eczacılık Fakültesi’ni soruyor

Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Samsun’un Bafra İlçesi’ne Eczacılık Fakültesi kurulacağını duyurdu. AK Parti Samsun Milletvekilleri Çiğdem Karaaslan ile Orhan Kırcalı sosyal medya hesaplarından müjde verdi. Bafra İlçesi’nde kutlama yapıldı. OMÜ Rektörü Sait Bilgiç, Eczacılık Fakültesi için net bir tarih vermedi.

Bafralılar ‘Eczacılık Fakültesi’ni soruyor
10 Ekim 2019 - 22:22

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eczacılık Fakültesi için Yüksek Öğretim Genel Kurulu’na müracaat etti.
YÖK Genel Kurulu talebi olumlu bularak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayına sundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzası ile 25.06.2019 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak “Samsun Eczacılık Fakültesi” resmen kuruldu. 
Resmi Gazete’nin yayınlanmasının ardından AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan sosyal medya hesabından “Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı’na göre, yarım asra yakın tecrübesiyle her geçen büyüyen ve gelişen Ondokuz Mayıs Üniversitemiz bünyesinde kurulan Eczacılık Fakültesi’nin üniversitemiz, şehrimiz ve ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
AK Parti Samsun Milletvekili Orhan Kırcalı ise, “Ondokuz Mayıs Üniversitesine bağlı olarak Bafra İlçemizde, Eczacılık Fakültesi kurulmasına ilişkin karar, Resmi Gazetenin bugünkü sayısında yayımlandı” dedi.
“Eczacılık Fakültesi’nin Bafra’da açılmasına tensip buyuran başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç’a, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç’e, Ak Parti Samsun Milletvekillerimize, Hayırsever Arslan Ailesine ve emeği geçen tüm arkadaşlarımıza teşekkürlerimi ve saygılarımı sunuyorum. OMÜ, Bafra Eczacılık Fakültesi hayırlı olsun” denilerek Bafralı’lara müjde verildi.
Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nin “2020 Yılı bütçesinde Eczacılık Fakültesi için herhangi bir ödenek koymadığı” iddia edildi. 
Eczacılık Fakültesi görüşme süreçleri ve uygunluk sonrası TBMM'ye gelecek, uygun görülürse yasallaştıktan sonra,
“01 0cak 2021 tarihinde üniversitenin bütçeyi kullanmasına izin” verilecek. Eczacılık Fakültesi için ihale süreçleri yatırım bütçesi doğrultusunda 2021 yılı mayıs-haziran gibi başlayacak, ihale süreçlerinde sorun yaşanmaz ise inşaat en erken 2021 yılı sonunda başlarken, İnşaat  için en az  2 yıl tamamlanma süresi verilerek, 2023 yılı sonu için inşaata ek süre verilmediği ve 2 yıl içerisinde sorunsuzca tamamlanması halinde 2023 yılı sonunda inşaat müteahhit tarafından üniversiteye teslim edecektir.
Bu süreç sonrası 2024 yılı başlarında, üniversite Bafra Eczacılık Fakültesine öğrenci alabilmek için YÖK’e yazılı başvuruda bulunacak. YÖK Genel Kurulu ise fakülteler, yüksekokullar bazında tüm üniversiteleri kapsayacak hangisine ne kadar öğrenci alacağını belirtecek şekilde  2024 yılı mayıs ayı sonunda karar alacak ve kararı ÖSYM Başkanlığına yazılı olarak gönderecek.ÖSYM kendi WEB sitesinde ve yaygın gazetelerde  2024-2025 öğretim dönemi için YKS Tercih Kılavuzunu yayınlayacak.
BAFRALILAR SORUYOR ECZACILIK FAKÜLTESİ NEREDE ?
Herkesin müjdeli haber verdiğini ve hayırlı olsun tebriklerini ilettiklerini ancak ortada hiçbir şeyin olmadığını söyleyen vatandaşlar, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Genel Sekreterliği’ne soruyor ?
1-Hangi yol izlendi ve bir yazışma yapıldı mı? Varsa böyle bir yazışma kamuoyu ile paylaşılabilir mi?
2-Ellerinde yazılı bir done olmadan ve sonuca ulaşılmadan yada resmi gazetede yeniden BAFRA ECZACILIK FAKÜLTESİ olarak yayımlanmadan yoksa yine sadece bir telefon görüşmesine ya da “dudaklardan çıkan Bafra’ya eczacılık fakültesi sözüne” dayalı olarak mı vatandaşlara açıklama yapıldı?
3-Ondokuz Mayıs Üniversitesi Bafra Eczacılık Fakültesi için “yeni bir senato kararı mı” aldı? Alındı ise bu karar kamuoyu ile paylaşılabilir mi?
4-Bafra Eczacılık Fakültesi olarak yeni bir senato kararı alındı ise söz konusu karar YÖK Başkanlığına gönderildi mi?
5-Karar YÖK Başkanlığına gönderildi ise YÖK Genel Kurulu Bafra Eczacılık Fakültesini onayladığını gösterir karar aldı mı?  
6-Bafra Eczacılık Fakültesi için mevcut bina mı dönüştürülecek?
7-Mevcut binanın dönüştürülmesi için izin ve onay hangi makamdan alınmıştır?
8-Mevcut binanın eczacılık fakültesi olacağı hususu onay yada izin belgesi ile birlikte 2020 yatırım bütçe teklifinde yer verilmiş midir? 2020 tahmini yatırım bütçesine ödenek konulmuş ise ne kadar tahmini ödenek konulmuştur?
9-Bafra Eczacılık Fakültesi için yeni bina inşa edilecekse ise;  Cumhurbaşkanlığından izin mi alacak? Yeniden Bafra Eczacılık Fakültesi olarak resmi gazete yayımlanarak mı kurulacak? Yani hangi yol izlenecek ki Bafra Eczacılık Fakültesi açılacak?
10-Bafra Eczacılık Fakültesi için yeni bina inşa edilecekse ise, 2020 yatırım bütçe teklifine tahmini ödeneği  konulmuş mudur? Tahmini yatırım ödeneği konuldu ise tutarı ne kadardır? 
11-Yeni yapılacak inşaat için 2020 bütçesine tahmini ödenek konuldu ise ihalesini hangi yıl yapılacak?
12- İşe başlama tarihi tahmini ne zaman olacak?
13- İnşaatın teslim tarihi ne olacak?
14-Tahmini inşaat süreci kaç yıl olacak?
15-Bafra Eczacılık Fakültesi ilk öğrencilerini hangi yıl alacak?
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum